Minulla on sellainen ongelma, että monet pelit eivät suostu käynnistymään. Hommasin vähän aikaa sitten emännälle aidon sims kakkosen ja se alussa toimikin mutta nyt se ei enää suostu käynnistymään vaikka asensin se uusiksikin. Ruutuun tulee vaan tämä kaikille varmasti hyvin tutun näköinen laatikko jossa sanotaan mm että The Sims 2 has encountered a problem and needs to close jne jne ja että lähetetäänkö virheraportti vai ei. Sama tapahtuu monien muidenkin pelien kohdalla. Kone on muutamia vuosia vanha, mutta tehot kyllä riittää kyseiselle pelille ja kyllä tämä muuten toimii ihan hyvin. Onko jollain jotain ehdotuksia mistä moinen mahtaisi johtua ja mitä pitäisi tehdä? Pitääkö taas formatoida koko masiina vai heittää ikkunasta pihalle?
Ei pidä hätäillä sen formatoinnin kanssa, se ei aina ratkaise kaikkia ongelmia ja voi tuoda taas uusia. Joten kannattaa ensiksi tutkia muita keinoja. Katso ekaksi Tapahtumienvalvonnasta, onko siellä varotuksia tai virheitä ja kerro niistä. Toinen juttu on, että aja virustorjuntoja - vaikka lisäksi onlinestä - ja haittaohjelmien poistaja. Jos ei apua voit kokeilla järjestelmän palautusta aikaisempaan ennen vikaa (sen jälkeen lisätyt ohjelmat katoavat) ja seuraavaksi Windowsin korjausasennusta, ei siis formatoida koko hommaa. Myös Levyntarkistus voi jotakin paikkailla.
Mulla ainakin oli sama ongelma yhden pelin osalla. Johtu siitä että oli tämä windowsblinds (jos nyt oikein muistan) asennettu, se jokin työpöydän ulkonäön muokkausohjelma. Sitten kun poistin sen nii alko homma pelittää..