käyttäjä tili aukeamaan automaattisesti.

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Jupsu 07.11.2006.

  1. Jupsu

    Jupsu Active member

    Liittynyt:
    30.12.2005
    Viestejä:
    1,459
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    elikkäs kerron eka vähän tän ko. koneen historiaa. kone on joku hp:n paketti kone ja kaverille tuli siihen koneeseen luultavasti jotain smitfraudii niin ainakin päättelin ku kuulin oireet.. no kuitenki kaveri sit pyys jotain toista kaveriisa formatoimaan sen koneen et se pöpö saadaan pois no kaveri formatoi jollain omalla xp pro enkku winukalla ja asens koneeseen sen .. no sehän tietty kun ei näköjää koneist kauheesti tajunnu nii poisti koneesta sen recovery osion ja se koneen omistaja ei ollu ees tehny sitä dvd:tä vielä.. no siin meni windows levy.. eka kysymys onki et onks sit levyy viel mahollist saada esim. sielt kaupast jotenki mist se ostetii?

    sit itte tohon onkelmaan. eli ku kone käynnistyy niin se kysyy aina et kummalla windowsilla kone käynnistetään homella vai prolla (siis se home oli kai siihen boot tiedostoon jäänny) joten poistin boot tiedostosta rivin :
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn

    oliko oikee rivi minkä otin (toi rivi on omast koneest joten voi ihan millin olla erilainen)

    no kuitenki sit kone käynnisty ihan normisti eikä enää kysynny sitä kumpi avataan mut nyt se kysyy joka kerta ku winukkaan menee niin et millä käyttäjällä siin ei oo ku se yks vaihtoehto ei se järkkäri. eli konees ku katoin niin oli yht 3 käyttäjää eli se järkkäri joku ihan outo .net....(rajotettu) käyttäjä ja vieras-tili joka ei ollu käytössä. tosa järkkäril ei ollu passuu ollenkaa et miks ihmees se kysyy et millä käyttäjäl käynnistetään ku ei siin ees oo vaihtoehtoina ku se yks eli saaks ton jotenki helposti pois?

    [bold] sori tuli nyt ihan hiton pitkä tarina mut en osannu kirjottaa lyhemmin.. ;) [/bold]
     
  2.  
  3. Player_

    Player_ Regular member

    Liittynyt:
    04.10.2006
    Viestejä:
    1,323
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Käynnistä -> Suorita -> control userpasswords2 ja tuolta sitten valitset Järjestelmänvalvojan tilin ja otat ruksin pois kohdasta "Tietokoneen käyttäminen vaatii käyttäjänimen ja salasanan". Kyseisen ohjeen pitäisi toimi Windows XP Professionalissa muttei Homessa.

    EDIT: Siis, että Järjestemänvalvojan voi laittaa automaattisesti kirjautumaan sisään vain Pro:ssa, Homessahan voi valita kirjautumaan minkä tahansa muun tilin automaattisesti.
     
    Viimeksi muokattu: 08.11.2006
  4. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Homessa tuo kyllä toimii, mutta Pro:ssa ei tainnut toimia.
     
  5. Player_

    Player_ Regular member

    Liittynyt:
    04.10.2006
    Viestejä:
    1,323
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kyllähän tämä tällä Pro-koneella toimii ihan hyvin. On kyllä hieman epäselvä tuo selitykseni. Eli Järjestelmänvalvojan tiliä ei saa (ainakaan Microsoftin mukaan, jos oikein muistan) automaattisesti avautumaan XP Homessa, vaan pitäisi tulla jokin virheilmoitus. XP Pro:ssa pitäisi tämä pystyä tekemään myös tilille, jonka nimi on Järjestelmänvalvoja. Joka tapauksessa pitäisi toimia molemmissa käyttöjärjetelmissä tavallisiin käyttäjän luomiin tileihin, vaikka näissä olisi järjestelmänvalvojan oikeudet.

    EDIT: En kyllä ole Home-versiossa kokeillut tuota Järjeseltmänvalvoja -tilin automaattista kirjautumista, joten en voi sanoa mitään toimivuudesta. Prossa ja Homessa olen kuitenkin ihan normaaleja, käyttäjän luomia, tilejä laittanut kirjautumaan automaattisesti ja ovat toimineet.
     
    Viimeksi muokattu: 08.11.2006
  6. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Itellä on tässä alla nyt XP Home ja tuo kyseinen operaatio toimii juurikin näin:

    Käynnistä -> Suorita -> control userpasswords2

    Klikkaa käyttämääsi käyttäjätiliä ja tämän jälkeen klikkaat rastin pois ruudusta "Tietokoneen käyttäminen vaatii käyttäjänimen ja salasanan".

    Edit,

    Tarkennusta sen verran, että Homessa ei pysty määrittämään sisäänrakennettua järjestelmänvalvojan tiliä käynnistymään suoraan, vaan ainoastaan normaalin käyttäjätilin jolla on järjestelmänvalvojan oikeudet. Sisäänrakennettuun järjestelmänvalvojan tiliin pääsee ainoastaan vikasietotilan kautta.
     
    Viimeksi muokattu: 08.11.2006
  7. Jupsu

    Jupsu Active member

    Liittynyt:
    30.12.2005
    Viestejä:
    1,459
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    eli siis toimiiko tuo nyt sitten prossa? ja jos noi viel sais enkuks noi mitä painellaan nii oisin tosi ilonen..:D
     
  8. Player_

    Player_ Regular member

    Liittynyt:
    04.10.2006
    Viestejä:
    1,323
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Start -> Run -> control userpasswords2, valitset haluamasi käyttäjätilin, ja otat ruksin pois kohdasta "Users must enter a user name and password to use this computer." Tämän jälkeen OK ja pitäisi toimia.
     
  9. Jupsu

    Jupsu Active member

    Liittynyt:
    30.12.2005
    Viestejä:
    1,459
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    miten se käyttäjä tili sit osaa tietää kummal tilis se automaattisesti menee sisää? valitaaks se jostai?:D
     
  10. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
  11. Jupsu

    Jupsu Active member

    Liittynyt:
    30.12.2005
    Viestejä:
    1,459
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    muuten hyvä mut kaveri ihan nolla koneen kans joten en oikee suosittele sille rekisteriin menoa..:D voisko tota tehä jotenki helpommin?:D
     
  12. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Tuossa control userpasswords2 valitaan se tunnus jolla koneelle halutaan kirjautua automaattisesti.
     
  13. Jupsu

    Jupsu Active member

    Liittynyt:
    30.12.2005
    Viestejä:
    1,459
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    äh.. oompa taas tyhmä miks en kattonnu.. nii tos ku painaa tota ok ni siinhän se kysyy sit salasanaa ja käyttist..:D jos ei oo salasanaa ni jätetääks se salasana kohta vaa tyhjäks?:D
     

Jaa tämä sivu