Miten saan viilennettyä kannettavaa kun se sammuu itsestään jonkun "raskaan" prosessin aikana (virustarkastus, videon convertointi tai video-cd:n poltto)? Oon koittanu jos imurointi auttas mut ei. Ja veikkaisin että tämä johtuu korkeista lämmöistä.
Oletko seurannut koneen lämpötiloja,paljonko näyttää, pistä joku ohjelma niin näet koneen lämmöt, vaikka nämä jos ei vielä ole. SpeedFan Everest Home Edition
Joo on mulla everest ja lämmöt pysyy alle 40 kunnes rupee tekee jotai edellämainittuja juttuja ni sit prossun lämpö nousee johokii 70-80 asteesee. Kyse oli siis siitä mitä tälle on tehtävissä?
Katsoppa zalmanin sivulta. Zalmanilla ku katoin niin oli joku läppärin jäähdytin. Sellanen levy läppärin alle puhaltamaan kylmää ilmaa, ja kaiken lisäks mitä luin niin se voi hiljentää läppäriäs ku ei tarvi sen tuulettimet huutaa täysillä en muista vaan mallia mut toivottavasti löydät sen
nyt löysin, eli jos jäähdytystä tarvitset niin on olemassa tää zalmanin ZM-NC1000 läppärin jäähdytin. sillä näemmä laskee lämpötila ihan kivasti ja sitten ei pidä enään niin paljoa ääntäkään läppäri.