mikä määrää muistin nopeuden,tilasin corsair twin2x 1024 3200c2 ddr2 muistikitin,myynti lauseessa sanottiin kitin olevan yksi nopeimmista kiteistä hintaluokassa 150e, silti toimivat 200mhrz taajuudella. sori jos on tyhmä kysymys mut olen näissä asioissa untuvikko
Eli tuo 3200 kertoo muistin taajuuden, joka on 400 MHz ja koska kyseessä on ddr -muisti jaetaan tuo 400 MHz kahdella, jolloin näyttää esimerkiksi käynnistyessä 200 MHz. Vaan tuolla 3200 merkinnällä saa varmimman tiedon. EDIT: Siis muistisi taajuus on 400 MHz. EDIT2: Niin siis ei nopeutta vaan taajuuksia, tarkoitin noilla, korjattu.
Eli nopeudella tarkoitetaan latensseja, minulla hitaat DDR400 muistit jotka ovat 3-4-4-8-1T.Nopea olisi tässä tapauksessa 2-2-2-5-1T.
Voi määrittää, mutta valmistaja takaa toimivuuden noilla antamillaa latensseilla. Liian kireät latenssit aiheuttavat muistivirheitä, jotka aiheuttavat ohjelmien kaatumista ja muita ihmeellisiä ongelmia.
No kyllä noi on jo aika hyvät.Siis varsinkin ddr2 muisteille.Ilmeisesti Athlon on AM2 kannalla, kun on ddr2 muistit.