Terve! Ajattelin tässä aloittaa Media Player Classic:n käyttämistä, koska se on kevyempi kuin Windows Media Player. Ongelmana on, miten saisin avattua useamman musiikki (mp3) -tiedoston samanaikaisesti siten, että ne lisääntyvät toistoluetteloon? Tällä hetkellä tiedostot nimittäin aukeavat peräkanaa, ja vain viimeisin tiedosto jää soimaan päälle. Osaan jonkin verran muokata tiedostotyyppiasetuksia (Luoda uuden toiminnon), mutta en tiedä mitä sinne pitäisi pistää. Ps. Käyttöjärjestelmä Windows Xp Home. -Kiitos!
Keksin yhden keinon, mutta sekään ei toimi kuten windows media playerin kanssa.. Oletukseksi asettaa tiedostotyypille MP3 alla olevan Media Player Classicin avaa -toiminnon: Toiminto: &Open Sovellus: "C:\Program Files\K-Lite Codec Pack\Media Player Classic\mplayerc.exe" "%1" Ja sitten itse lisää alla olevan uuden toiminnon: Toiminto: Lisää listaan Sovellus: "C:\Program Files\K-Lite Codec Pack\Media Player Classic\mplayerc.exe" /add "%1" Tämä toimii siten, että ensin aukaisee Media Player Classicin joko suoraan musiikkia kaksoisklikkaamalla tai erikseen, sitten valitsee kaikki musiikit mitä haluaa soittolistaan ja valitsee hiiren oikeanpuoleisesta valikosta 'Lisää listaan' Mutta olisi hienoa, jos avaaminen toimisi kuten Windows Media playerissä; Valitsee tiedostot ja painaa enter, niin kaikki valittuna olleet aukeavat ja soitin tekee uuden soittolistan, jossa ovat kaikki musiikit, mitkä olivat valittuna. Ps. Huomasin, että media player classicin Quick Open File toiminto toimii samalla tavalla.. Ps. #2 Anteeksi ylimääräinen postaus, löysin vasta nyt muokkaa viestiä toiminnnon
Jos haluat musiikkitiedostojen toistoon kätevän ja kevyen ohjelman niin voisin suositella WinAmp:ia. Omasta mielestäni ihan hyvä ollut eikä liian raskaskaan.
Muuten hyvä, mutta winamp on windows media playeriäkin raskaampi; pelkkä avautuminen jo kestää ikuisuuden
Tarkoitus ei ole tyrkyttää mitään ohjelmia ja sano jos et halua mutta WinAmpin 3-versio voisi olla kevyempi: http://www.oldversion.com/program.php?n=winamp EDIT: Tuossa kanssa vaihtoehto: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/391972
Ilman modern skinejä tuo Winamp on aika nopea, niiden kanssa kestää hetkisen käynnistyä. Oletko koittanut /play vipua vielä tuohon lisäyksen kaveriksi?
Olen koittanut myös /play komentoa, mutta en rehellisesti sanottuna nää siinä mitään eroa onko se siinä vai jättääkö pois.. Kokeilen tuota winamp sydeemiä
Jeps! Kiitoksia kovasti, ratkaisu taisi löytyä, uusin LITE versio winampista näyttäisi olevan kevyt, ainakin aukeaa erittäin nopeasti ja suoritinkäyttö näyttäisi olevan soiton aikana 00 / 100:sta (~0%)