bluetooth?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi colazo 16.10.2006.

  1. colazo

    colazo Regular member

    Liittynyt:
    25.01.2004
    Viestejä:
    272
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    hello kaikille. eli sain viimein kannettavani ja kun siinä on tuo bluetooth niin jos hankin kotikoneeseeni bluetooth tikun niin pystynkö siirtelemään elokuvia ja muita isoja tiedostoja koti koneelta kannettavaan ja toiste päin. vai onko se tarkoitettu vaan pikku tiedostoille esim : kuville ja teksti tiedostoille?

    Ja jos pystyy niin kestääkö siirtäminen kauankin (esim 700mb)
    Vai pitäiskö suoraan vaan ostaa iso muistitikku jolla saa ainakin tiedostot siirettyä.

    Ja jos joku osaa auttaa kun minulla on nokian 260c digiboksi jossa pitäis olla jonkin lainen bluetooth jolla pitäis saada valokuvia siirettyä kännykästä niin kannettavani tunnistaa sen mutta en saa siirettyä mitään :( lukee vaan että siirretäänkö henkilökortti tai jotain tonnepäin.

    Pystynkö esim digiboxista siirtämään nauhoituksia kannettavalle tai toiste päin? kiitos ja toivottavasti joku osaa auttaa .
    ciao
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Bluetooth on käytännössä liian hidas isojen tiedostojen siirtämiseen, nykyiset ovat noin 721 kbps eli noin 80-90 kilotavua sekunnissa siirtonopeudeltaan.

    Taitaa ainoastaan valokuvien siirto onnistua digiboksiin katselua varten. Oletko laitteen ohjekirjan mukaan koittanut tuota siirtoa?
     
  4. colazo

    colazo Regular member

    Liittynyt:
    25.01.2004
    Viestejä:
    272
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    joo mä yritin lukea sitä ohje kirjaa silloin kun sen laitteen ostin. ja muistaakseni siinä puhuttiin vaan kännykästä siirtoa kannettavaan. nyt ohjekirja on ilmeisesti muuttotavaroissa keravalla ja en ole käynyt siellä vähään aikaan joten en pääse sitä nyt tarkistamaan. enköhän kuitenkin täs lähi viikkoina käy siellä.

    eli suosittelisit mielummin muistitikun ostoa jotta sais elokuvat ym isot tiedostot helpommin siirrettyä koneitten välillä?
    entäs mitä se tarkoittaa kun jossain tikuissa on joku päivitys homma en nyt muista nimitystä enkä nopealla etsinnälläkään löytäny. (vähän niinkuin bios päivitys tai joku tommonen) niin kannattaako semmonen ehdottomasti ostaa vai onko tommonen halppis tikkukin ihan ok?
     
  5. colazo

    colazo Regular member

    Liittynyt:
    25.01.2004
    Viestejä:
    272
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    no niin nyt tuli mieleen eli joku Flash päivitys. tai sinne päin :)
     

Jaa tämä sivu