mitä pitää asentaa linux serveri koneeseen että php scriptit saa lähetettyä sähköpostia. käyttiksenä tekstipohjainen debian apachella varustettuna.
Ainakin tarvitaan sähköpostiohjelma esim. sendmail, sitten jokin sähköpostipalvelin ohjelmisto esim. toaster. kiinostaa myös minua, kun en ole saanut toimimaan.
edit: hehe, luinpas vähän huonosti tuon aloituspostauksen.. jäi semmonen kuva että olisit ihan kunnon sähköpostipalvelinta laittamassa. eihän php:llä toteuttaessa tarvitse linuxin sendmailia säätää ollenkaan. Sinähän voit PHP-koodissa, ennen sen postin lähettämistä, määrätä SMTP-palvelimen osoitteen.. sehän voisi mennä jotenkin näin: Koodi: $to = "jaksa(at)jokunen.com"; $sub = "kokeiluposti"; $msg = "testiviesti testiviesti testiviesti testiviesti testiviesti testiviesti"; ini_set("SMTP","123.123.123.123"); //asetetaan sopiva smtp-palvelin mail($to,$sub,$msg); //lähetetään posti ini_set("SMTP","localhost"); //palautetaan smtp-palvelimen oletusarvo
mitä? eihän se niin monimutkainen homma oo. joku postiohjelma vaan piti olla jossa on lähtevän postin palvelimen ossu määritelty. mutta kun en kuollaksenikaan muista että mikä sellainen ohjelma oli joka sen homman hoiti. Ei meinaa sitten mitenkään aueta tuo linuxin sielunelämä minulla :-/
@Ysf Tuleeko noista vanhojen viestien muokkauksista ilmoitus sähköpostiin? Mainaan vaan, että toi viestis on varmaankin kokonaan muutettu eikä vain lisätty tekstiä? Saako bemukka siitä ilmoituksen että osaa lukea vistisi uudelleen.
totta, muokkauksesta ei lähde ilmoitusta mutta ainakin nyt bemukka tietää että jotain on viestiketjussa tapahtunut
Eipä tarvinnut kuin asentaa sendmail ja homma toimii. Kiitoksia vastauksista ini_set("SMTP","123.123.123.123"); //asetetaan sopiva smtp-palvelin ini_set("SMTP","localhost"); //palautetaan smtp-palvelimen oletusarvo ja empäs tiennytkään että tuommoisiakin mahdollisuuksia on. noh aina oppii uutta
tuo ny meni ulkomuistista vähän väärin, ini_restore("SMTP") voisi toimia myös ja olisi "enemmän oikein" ;-)