Hiiri hännällä vai ilman?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi corepappa 10.10.2006.

  1. corepappa

    corepappa Regular member

    Liittynyt:
    23.08.2006
    Viestejä:
    450
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nyt lähtee huitsin nevadaan tämä saksalainen lidlin langaton hiiri, josta virta loppuu yhtäkkiä varoittamatta. Se vain kuolee käsiin. Eläinrääkkäystä, pitäisi tietysti ruokkia välillä.
    Mutta mikä olisi hyvä hiiri? Onko hännällinen hiiri nopeampi kuin uusi logitechin hännätön, ergonominen "superhiiri"? Hiiriehdotuksia pls.
     
  2.  
  3. kemikaali

    kemikaali Regular member

    Liittynyt:
    03.02.2005
    Viestejä:
    1,228
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Jos et tarvitse oikeasti langatonta niin langallinen on varmempi ratkasu.
    Razorilta ja Logitechiltä löytyy hyviä rottia pelaamiseen.
    Aika maku asia kummastä tykkää. Kannattaa itse mennä jonnekkin kokeilemaan kumpi sopii käteen paremmin.

    Käyttökokemuksia multa ei ole ihan noista uusimmista mutta MX510 on ollu käytössä pari vuotta.
    Hyvin toimii vieläkin vaikka on tippunut monta kertaa.
     
    Viimeksi muokattu: 10.10.2006
  4. Shagrath_

    Shagrath_ Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2005
    Viestejä:
    839
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No itse tykkään langattomista. No ainakin Logitechilta on noita pelihiiriä useampaan lähtöön. Lasereitahan on G5 ja G7 ainakin. G7 ainakin sopii omaan käteen kuin nakutettu, mutta hinta taasen ei. :(
    Tosiaan MX sarjalaiset ovat olleet melko hyviä pelikäytössä ja enään ei hintakaan paljoa ole. Langallinen MX518 ja langaton MX610 maksavat molemmat noin 50€.

    Ja viimeiseksi on tämä ihastusta ja vihastusta herättänyt MX1000. Sopii varmasti isokätisimmillekin luolamiehille ja laserin takia tarkkakin vielä. Akullinen ja telakalla varustettu vehje, joten paristot eivät luultavasti lopu.. :)

    Vielä voisin mainita Logitechin uuden MX Revolution Cordless hiiren jota ainakin lafka itse kehuu maasta taivaisiin. Taivaisiin tosin tuskin ylettää muu kuin 100€:n hinta.

    Toki Razerilta löytyy hiiriä pelaajille, mutta tuskallisen pieniä ovat. Sormet verillä hiirimattoa raapien.. Hmm.

    Silti paras on oma tuttu ja turvallinen 30€ näppis + hiiri-paketista kotoisin oleva hännätön, punasilmäkyklooppi ja musta rotta.
     
  5. leksi

    leksi Regular member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    281
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Istse tuli hankittua viimeviikolla g5:nen kun entinen levis alta. Loistava hiiri pelaamiseen ym. Henk.koht. en voi sietää langattomia hiirä. Ei noista langattomista oikeestaan voita mitään hyötyä jos istuu siinä näytön edessä.Joo eli osta langallinen :D
     
  6. gt3000v6

    gt3000v6 Regular member

    Liittynyt:
    25.07.2004
    Viestejä:
    529
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    itellä on logitechin laser hiiri MX1000. Sen ostin kun tuli markkinoille, olisko jotain 4 vuotta ja hyvin on toiminut. Siinä on kolme valoa jotka ilmottaa palöjonko on virtaa jäljellä ja kun on ihan vähissä niin myös logitechin ohjelma ilmoittaa asiasta.
    Hiiren muotoilu ehkä voi aluksi aristuttaa mutta istuu kädelle tosi hyvin eikä rasita kättä.
     
    Viimeksi muokattu: 11.10.2006
  7. corepappa

    corepappa Regular member

    Liittynyt:
    23.08.2006
    Viestejä:
    450
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  8. tonator

    tonator Member

    Liittynyt:
    10.09.2006
    Viestejä:
    75
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Olen ostamassa uutta pelihiirtä, mieluiten suhteellisen huokeahintaista,max 50€, ja langallista totta kai. Ilmeisesti razerin hiirillä paremmat nuo halvemmat, vai??? Suosituksia!! Ja onko laser ehdoton?
     
  9. leksi

    leksi Regular member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    281
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  10. corepappa

    corepappa Regular member

    Liittynyt:
    23.08.2006
    Viestejä:
    450
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Logitech Mx revolution jäi lopulta loukkuun. Koitetaas kesyttää. on aika nopea liikkeissä;) Kiekko on superia vierittämisessä, kiekon painalluksella kaksi eri vieritystoimintoa. Tämä "pehmeä" gepardin liike on mieletön sivun vierittämisessä.
     
  11. leksi

    leksi Regular member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    281
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tämä ei oikeastaan tai mitenkään liity hiiren ostoon mutta ostin tuon g5:sen pari viikkoa sitten ja semmonen ongelma että jos on päällä se logitekin oma ohjelmisto niin ei toimi taaksepäin nappi ja sit jos se on päällä toimii sivulle selaus mutta ei taaksepäin nappi? Mistä voisi johtua
     
  12. ninja88

    ninja88 Member

    Liittynyt:
    26.08.2006
    Viestejä:
    48
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    ostin locitechin RX1000 laser hiren 25€ mikromajasta
    ja oli todella hyvä
     
  13. jipostus

    jipostus Regular member

    Liittynyt:
    23.08.2006
    Viestejä:
    417
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    siis oli vai on...
    mulla on logitech EX 100 ja se toimii ilman ongelmia.
    iha sama mitä ostat, se on makuasia
     
  14. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Johtuu logitechin kädettömistä koodaajista.
    Päivityksiä odotellessa...
     
  15. 69mika69

    69mika69 Member

    Liittynyt:
    06.10.2005
    Viestejä:
    71
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ostin tänään juuri itsekkin G5:sen ja suosittelen!
    Tosi hyvä käteen ja painonkin sai sopivan "isoksi" ja "tarkkuutta"/nopeutta pystyy kätevästi ja helposti sääteleen ohjelmistolla joka tulee mukana,hintaa on noin. 65€ esim bdogissa :)
     
  16. jontsu00

    jontsu00 Regular member

    Liittynyt:
    10.01.2005
    Viestejä:
    266
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Vanha hiireni oli Logitechin joku langaton laaseri joka oli kyllä huono, patterit loppu todella useasti ilman mitään varoituksia muutakun että hiiri alko bugailemaan.-_-
    Nytpä päätinkin siirtyä langallisiin ja ostin Logitech MX518 ja tämä on kyllä ollut loistava.Sopii hyvin käteen ja peleissä ounaa vanhan 10-0.
     
  17. maza1

    maza1 Member

    Liittynyt:
    24.10.2006
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Itse käytän langallisia hiiriä koska ei oo kauheen kiva kun loppuu akku vaikkapa kesken peli session.

    MX510 on palvellut jo vuoden erittäin loistavasti.
     
  18. Undercova

    Undercova Active member

    Liittynyt:
    26.11.2005
    Viestejä:
    1,172
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Omani, eli Logitechin viisyksnolla on toiminut erinomaisesti, kyseessä siis langallinen hiiri. Käytin aikaisemmin langatonta, tosin oli kyllä niin paska suoraan sanottuna että, ei sen takia että oli langaton, (tai oli, koska patterit kestivät n.10 h, mutta paremmissa varmasti 10x pitempi), ja meinasin kyllä ostaa toisenkin langattoman, mutta huomasin että ei se niin vallankumouksellinen ominaisuus ole loppujen lopuksi.
     
  19. Wezda

    Wezda Regular member

    Liittynyt:
    12.09.2004
    Viestejä:
    380
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Siirsin perushiiren näppiksen vasemmalla puolelle vaimon käyttöön ja ostin itselle pelihiireksi MX518. Ei valittamista. Tarkoituksella ostin langallisen, koska langallisuus ei häiritse ja eipä tarvitse takuta patterien kanssa
    [​IMG]
     
  20. w1P

    w1P Member

    Liittynyt:
    03.08.2006
    Viestejä:
    90
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
  21. Irratium

    Irratium Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2006
    Viestejä:
    1,458
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Pelikäytössä langaton hiiri on ehdoton, eikä muutekaan tarvitse "takuta" pattereiden kanssa. Peruskäyttäjälle kelpaa varmasti myös langaton jos niin haluaa. Tuohan se tietynlaista vapautta mutta itse kuitenkin luotan langallisiin värkkeihin enemmän.
     

Jaa tämä sivu