Moi, laitoin koneeseen uuden kovalevyn, mutta kone tyrkkää uuden levyn masteriksi ja vanhan slaveksi, enkä saa vaihdettua/en osaa vaihtaa niitä päittäin. Koitin vaihtaa levyjen paikkoja ata-kaapelissa, mutta eipä se vaikuttanut mitään. Mitä mun pitää tehdä, että saan homman toimimaan? kts.
Laita molempien levyjen jumpperit 'cable select'. Master levy lattakaapelin päähän ja slave levy keskelle. Nyt pitäisi toimia jos emon biossissa levyjen järjestystä ei ole muutettu. Jos ei toimi niin muuta biossissa levyjen järjestys keskenään.
Niin levyt siis pitää jumpperoida. Tuossa hieman ohjetta -> http://appro.mit.jyu.fi/2003/kevat/laitteistot/demot/demo2/asentaminen.html
Kummanki levyn jumpperit on "cable select", mutta nyt ku meen biosiin, niin siellä on vaan vanha levy ylimmäisenä eikä uutta levyä ollenkaan, ja kun suljen biosin niin tulee joku "disk boot failure pälä pälä" tyyppinen ilmotus. mitä mä mahdan tehdä väärin? edit. kokeilin myös laittaa vanhan levyn jumpperin masteriksi, mutta se ei näyttänyt vaikuttavan mihinkään.
Jos koneesi on vähän vanhempaa mallia, niin tuo Cable Select ei välttämättä toimi. Silloin toinen kovo täytyy laittaa Masteriksi ja toinen Slaveksi
Eipä netistä löytynyt tarpeellista infoa a7vbx-la emosta. Markettikoneiden emoista on monesti karsittu kaikki ylimääräinen jotta tietokoneen hinta olisi kilpailukykyinen eli noita emoja ei erikseen myynnissä ole. Jokos kokeilit NorttiBoyn neuvoa?
Jos levy ei toimi 'cable select' jumpperilla (ja haluat siis levyn kakkos asemaksi): Toimiiko jos jumppereilla vanha masteriksi ja uusi slaveksi ja molemmat samaan primary kaapeliin (uusi levy kaapelin keskelle)? Toimiiko jos poistat cd/dvd-aseman secondary kaapelista ja kokeilet uutta levyä siinä? - jumpperi master, uusi levy kaapelin päähän - jumpperi slave, uusi levy kaapelin keskelle Jos muutat cd/dvd aseman master/slave paikkaa kaapelissa niin aseman jumpperiasetus pitää muuttaa (ellei ole käytössä 'cable select'-jumpperi).