mulla on siemens speedstream 6515 modeemi,läppäri ja pöytäkone. kävin muuttamassa siemensin asetuksia jossa ilmeisesti tein siltauksen? tms ja nyt en pääse enää modeemin asetusten hallintaan selaimen kautta.onko muuta vaihtoehtoa kuin selain päästä muuttamaan niit asetuksii.läppärin langaton yhteys ei toimi enää ymyym auttakaa please!
No resetoinnilla saat purkin tehdasasetuksiin, pidät vaan takaata löytyvää reset namiskaa kymmenen sekuntia pohjassa.
olen painanu pohjassa olevaa reset-nappia/takana olevaa virta nappii,tuloksetta.en vaan pääse selaimella asetuksiin....
Niinkuin frankku kirjoitti eli reset nappia painat tarpeeksi kauan. Seuraava kopsattu Elisan sivulta: Siemens Speedstream 6515 Tarvittaessa alkuperäiset reitittävät asetukset palautuvat laitteeseen painamalla Speedstreamin reset-painiketta. Sisäänkirjautuminen reitittimeen tapahtuu avaamalla laitteen hallintaohjelma osoitteesta http://speedstream/ tai http://192.168.254.254/
Jos laitteesi on siltaavassa tilassa, niin sinun tarvitsee asettaa verkkokortillesi kiinteä ip-osoite hallintaa varten. Aseta seuraavat osoitteet lähiverkkoyhteytesi ominaisuuksiin: 192.168.254.100 (ip-osoite) 255.255.255.0 (aliverkon maski) 192.168.254.254 (oletusyhdyskäytävä) Netti ei sitten toimi sillatussa tilassa noilla asetuksilla, eli tuo on vain sen purkin hallintaa varten. Oletuksena tuossa vielä se, että modeemisi osoite on tuo 192.168.254.254
Mulla on sama ongelma, en pääse modeemin asetusten hallintaan. Asetuksia pitäisi päästä muuttamaan koska taloudessani on kaks tietokonetta jotka toimivat saman modeemin kanssa. Menin muutamaan modeemin asetuksia ja yhdestä koneesta ei toiminut enään netti, enkä pääse enään muuttamaan näitä asetuksia. Tässä on viel pelko perseessä, että jos painan modeemin (reset) nappulaa niin menee tää toimivakin netti. Olis vaan hyvä saada neuvo miten pääsisin modeemin asetuksiin. Niin, ja vielä että modeemina on SpeedStream 5450 4-porttinen.
SpeedStream 5450 UserGuide http://subscriber.communications.siemens.com/documents/5450UserGuideEnglish.pdf
http://tuki.elisa.fi/asiakastuki/elisa.do?id=hen_as_yhka_internet,dokumenttisivu_adsl_0026.htm 5450:lle siltaavan tilan ohjeet Elisan liittymälle. VC-arvo valitaan oman operaattorin VCI- ja VPI -arvojen mukaan.