Hei! Koneeni buuttaus on viikonlopun aikana hidastunut huomattavasti verrattuna aikasempaan. Mitään hokkuspokkustemppuja en ole sille tehnyt, vaan käyttänyt sitä aivan "normaalisti". HD Tune 2.52 -ohjelma ilmoittaa Health-välilehdellä, että Raw Read Error Rate failed. Googlettamalla jostain luin, että tämä voisi enteillä kovoni hajoamista. Olenko oikeilla jäljillä?
Kannattaa ajella kiintolevyn valmistajan omaa diagnosointiohjelmaa vielä. Nuo SMART-tiedot eivät aina ole luotettavia. Lataa tämä, polta cd:lle ja aja sieltä "EXTENDED TEST" http://support.wdc.com/download/index.asp?cxml=n&pid=999&swid=30
Kiitokset linkistä! Täytyy ladata ja poltella ko. ohjelma ja katsoa mitä se sanoo. EDIT Latasin Simben antaman linkin takaa löytyvän ohjelman ja poltin sen levylle ( tein buuttti CD:n). Kun kokeilin käynnistää sitä buuttauksen yhteydessä, niin se valittaa, että levyltä puuttuu [bold]DLGLICE.txt[/bold] tiedosto ja testiä ei voida jatkaa. Hauskinta asiassa on se, että ko. tiedosto on sillä levyllä, mutta jotenkin se ei sitä sieltä löydä. Kannattaisikohan kokeilla Windows versiota tosta ohjelmasta? Lopuksi vielä yksi tyhmä kysymys, nyyppä kun olen; miksi en pääse vikasietotilaan uudella näppäimistölläni (Logitech G15 USB)? Koneen käynnistyksen yhteydessä painelen F8, mutta mitään ei tapahdu. Joudun aina komerosta kaivamaan vanhan ps/2 näppiksen, jolla homma onnistuu.