Vanhat videot tietokoneelle

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi D4NTT3 30.09.2006.

  1. D4NTT3

    D4NTT3 Member

    Liittynyt:
    05.05.2005
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tästä oli jo muutama aihe olemassa, mutta ei mennyt jakeluun niin piti tehdä uusi viestiketju. Eli jos lähdetään tyhjältä pöydältä, mitä tarvitsee saadakseen vanhat videot koneelle (kaapelit, softat sun muut)?
     
  2.  
  3. teme565

    teme565 Active member

    Liittynyt:
    10.05.2002
    Viestejä:
    3,306
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    1. Pitää selvittää, että koneesta löytyy videonkaappaukseen kykenevä laite. TV- tai videonkaappauskortti tai sitten vivolla varustettu näytönohjain.
    2. Vedetään videoista scart-adapteria käyttäen joko komposiitti (RCA) tai s-videojohto tietokoneeseen joko sitten näyttiksen vivoon tai tv-kortin video-inniin. Kaikki videonauhurit ei anna s-videota ulos, joten silloin on käytettävä komposiittia.
    Äänipiuha vedetään myös scartista yleensä line-inniin. (Joissain videonkaappauskorteissa voi olla myös itsessään audiotulot)
    3. Sitten vaan video pyörimään ja jollain videonkaappausohjelmalla kaappaamaan videota koneelle.

    Noin lyhykäisyydessän, mutta alkutilanne on ensin selvitettävä eli mitä sulta jo löytyy?
     
  4. ji63

    ji63 Member

    Liittynyt:
    26.07.2004
    Viestejä:
    50
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    "jos lähdetään tyhjältä pöydältä, mitä tarvitsee saadakseen vanhat videot koneelle"
    - Tarvitaan ennenkaikkea tietoa ja osaamista.

    "3. Sitten vaan video pyörimään ja jollain videonkaappausohjelmalla kaappaamaan videota koneelle. "
    - Tämän kohdan haltuunottaminen vaatii eniten opiskelua ja aikaa, jotta saa hyvän lopputuloksen aikaan ja jotta ei tarvitse jonkin ajan kuluttua huomata, että joutuu tekemään kaiken uudestaan. Tai itse asiassa ongelmallisin vaihe eli jälkikäsittely tulee vasta kaappauksen jälkeen.

    Laitteistopuolella kannattaa huomioida myös, että levytilaa pitää olla käytettävissä gigatavuista useisiin kymmeniin gigatavuihin (ellei satoja) riippuen siitä, minkä mittaisia videoita käsittelee ja minkälaisissa pätkissä. Kaapatessa ei kannata käyttää kuvanpakkausta, joka huonontaa kuvanlaatua jatkokäsittelyn kannalta. Itse olen päätynyt käyttämään hävikitöntä huffyuv-koodausta kaapatessa.

    Kannattaa miettiä, mihin muotoon ja mille medialle lopputuloksen haluaa, ja sen jälkeen käydä pienenellä materiaalilla koko prosessi läpi esim. kaappauksesta valmiin DVD-levyn katsomiseen telkkarista.

    Englanninkielisiä ohjeita:
    http://www.doom9.org/index.html?/capture/start.html (kaikki oleellinen löytyy tästä)
    http://www.divx-digest.com/articles/vhs_capture.html
    http://www.afterdawn.com/guides/archive/musicvideo_guide_part_1_capture.cfm
    http://www.afterdawn.com/guides/archive/encode_videos_with_tmpgenc.cfm

    Kannattaa olla huolellinen. Esim. 20 minuutin videon kaappaamiseen menee se 20 minuuttia ja jälkikäsittelyyn jo melkein tunti. Ei ole kiva huomata pikkumokan takia, että 1,5 h on mennyt hukkaan.
     
  5. tommo91

    tommo91 Regular member

    Liittynyt:
    08.07.2004
    Viestejä:
    233
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  6. D4NTT3

    D4NTT3 Member

    Liittynyt:
    05.05.2005
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Doddiih. Nyt tuli ostettua Tv kortti, jotta saisi tuon s-videon tuotua kortin kautta koneelle.
    Korttina toimii: Conceptronic TV Card + FM Radio
    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=5917

    Noh ongelmana on nyt se, että s-video kanava kortin omalta softalta (TVR) näkyy sinisenä, ei mitään eloa. Kun s-video kaapelin ottaa pois kortista, alkaa kuva särisemään (niinkuin televisio ilman antennia). On kokeiltu räplätä kaikkia asetuksia, mutta melko sinipainoselta tuo kuva näyttää. Televisio sillä softalla näkyy aivan normaalisti.

    Nauhurina toimii: Sony Slv sf90 ja siitä lähtee scart - svideo piuha kiinni korttiin. Alkaapi neuvot loppua keksen.
     
  7. Japsu1

    Japsu1 Active member

    Liittynyt:
    05.09.2003
    Viestejä:
    2,563
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ei mahda toimia koska tietääkseni tuo Sony on tavallinen VHS-nauhuri eikä mikään S-videonauhuri. Mikset kytke sitä komposiitillä (kelt.RCA) kun ainakin tuossa Verkkokaupan linkissä sanotaan että kortissa on myös tuo liitäntä?
     
  8. D4NTT3

    D4NTT3 Member

    Liittynyt:
    05.05.2005
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Niin, unohtui sanoa että komposiitilläkin on tullut kokeiltua. Ruudun yläosa särisee ja muu on sinistä kun komposiitti liitäntää käyttää.
    Näyttiksenä toimii Radeon X850 uusimilla ATIn ajureilla. Tuli näyttiksen omalla VIVO väylälläkin kokeiltua Virtual VCRn kanssa, mutta heikoksi jäi eli ruutu pysyi mustana. Onko ajureissa jotain kun ei meinaa kummallaakaan näyttää?
     
  9. Japsu1

    Japsu1 Active member

    Liittynyt:
    05.09.2003
    Viestejä:
    2,563
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  10. deezer

    deezer Member

    Liittynyt:
    03.11.2005
    Viestejä:
    58
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tää nyt menee ehkä ihan harakoille... Mut onko ne vhs:t jotain omia nauhoituksia vai _kopiosuojattuja_ (macrovision) elokuvia?
     
  11. D4NTT3

    D4NTT3 Member

    Liittynyt:
    05.05.2005
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Voi evotus. Se oli kiinni tuosta vaihtokytkimestä. Jotenkin tuli se unohdettua kun nauhurin takana oli merkitty "->" ulosmenevä scart paikka. Tattista vastanneille.
     

Jaa tämä sivu