Minulla on noin vuoden vanha TFT-näyttö, joka on toiminut ilman minkäänlaisia ongelmia. Kuitenkin hiljattain huomasin harmaan pikselin näytön nurkasta. Tähän asti ei ole ollut kuolleita/muuten virheellisiä pikseleitä. Aluksi luulinkin harmaata kohtaa liaksi, mutta sepä ei lähtenytkään pois. Ainoa asia mitä olen näytölle tehnyt on se, että vaihdoin sen dvi-liitännästä vga-liitäntään vaihdettuani sen eri koneeseen kiinni. Heti seuraavana päivänä huomasin tämän hieman tummemman kohdan. Mahtaako tossa vga-liitännässä olla mitään syytä moiseen vai menikö se vain sattumalta heti sen jälkeen?
http://www.widowpc.com/2005/08/fix_dead_pixels.php tuota voi katsella vaikka VLC:llä full screenissä, jos se pikseli palaisin eloon.
Tuohon Agentin linkkiin sen verran, että sitä ei kannata paljoa katsella jos kärsii migreenistä tai epilepsiasta. e. tai muusta vastaavasta neurologisesta sairaudesta.