User Käyttäjä Salasana  
   
maanantai 8.9.2008 / 08:25
Haku:        In English   Suomeksi   På svenska
afterdawn.com > keskustelu > yleistä keskustelua tietokoneista > uutta tietokonetta ostamassa > uusi kone autocad:ia varten
Näytä aiheet
 
Keskustelualueet
Keskustelualueet
Uusi kone AutoCad:ia varten
  Siirry:
 
Kirjoittaja Viesti
Sivu:<1234
Member

2 tuotearviota
_
30. marraskuuta 2007 @ 11:14 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Laitan nyt kyssärin mikä on ihan off topiccia mutta ei se omassa keskustelussa haittaa :) elikkäs haluaisin saada mahdollisimman pienen kotelon siis ihan minimaalisen mihin just ja just voi änkeä atx emon niib mistäs sellasen kopan saisin ja haen takaa siis tällästä -> http://www.jimmspc.fi/tuote/VF1000BWS mutta atx emolle löytyykö selasia?
AfterDawn Addict

2 tuotearviota
_
30. marraskuuta 2007 @ 11:28 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Tarviiko olla kantokahvaa?
Member

2 tuotearviota
_
30. marraskuuta 2007 @ 12:01 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
ei välttämättä mutta on plussaa
AfterDawn Addict

2 tuotearviota
_
30. marraskuuta 2007 @ 17:05 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
http://www.jimmspc.fi/listaa/vendor/513/3/103
Silverstonella on melkoisesti noita HTPC koteloita, joten niistä voit valita mieluisen.
http://www.jimmspc.fi/tuote/MC-002B?t=false
Tuokin voisi olla ihan jämäkkä valinta.
Member

2 tuotearviota
_
30. marraskuuta 2007 @ 21:55 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Ai perhana tää emo onkin Micro ATX!!! Hienoa eli ostakin hiukan pienemmän kopan voi olla että ostan sen Lani kopan :) oli se sen verran makee
Member

2 tuotearviota
_
2. joulukuuta 2007 @ 15:34 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Saa vielä ehdottaa mikä kannattaisi ostaa siis mahdollisimman pieni mATX kotelo sinne kumminkin pitäisi mahtua erillinen näytönohjain ja ATX kokoinen poweri.
Member

2 tuotearviota
_
2. joulukuuta 2007 @ 15:36 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
ja saa ehdotella myös passiivista prosessori cooleria socket-A:han
AfterDawn Addict

2 tuotearviota
_
2. joulukuuta 2007 @ 17:15 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Ei tule pahemmin mieleen Socket A kantaan passiivisia coolereita, Zalmannilla tosin on ihan päteviä ja hiljaisia aktiivijäähyjä. Kun tuulettimen kierrokset säätää minimiin niin ei se ääni erotu.
http://www.jimmspc.fi/tuote/CNPS7000B-CU?t=false
Mainos
_
__
 
_
modular
Newbie
_
10. joulukuuta 2007 @ 04:59 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti qwerty83:
Jos kyseessä yleinen 2D piirustus tai ihan perus 3D piirustus (johon autocad ei sovellu) kuten AutoCAD:iin olet viitannut, niin lähes mikä kone vain käy. Asia erikseen jos työssä tarvitaan FEA ohjelmistoja tai pyöritellään erittäin monimutkaisia 3D kokoonpanoja. Silloin yleensä siirrytäänkin heti palvelimella tehtävään laskentaan, kun tarkat laskennat vie tunteja työaikaa sama minkälainen kone kyseessä.
Kaikki jotka hankkivat konetta autocad käyttöön huom! Uusimmat autocadit tai sitä alustanaan käyttävät ohjelmat eivät pyöri todellakaan millä tahansa koneella. No ne jotka oikeasti ohjelmia käyttävät tietävätkin tämän.

Autocad muuten on aivan 3D ohjelma, se ei vaan perustoolbareilla ole mikään kummoinen 3D-piirtotyökalu, mutta sen päällä toimii ehdassa 3D-tilassa läjä ohjelmia jotka käyttävät hyödyksi "ihan oikeasti" sitä kolmatta ulottuvuutta. Tottakai on olemassa lite-versio, jossa ei ole kuin rajoitettu ja riisuttu 2D-cad, mutta siitä ei voida taas puhua samassa yhteydessä.

Omasta kokemuksesta voin todeta että pelkällä 2D:llä saadaan myös useampi kone kyykkyyn kun on tarpeeksi dataa käsiteltävässä kuvassa. Eikä mielestäni ole mitenkään yhdentekevää että meneekö työaikaa kuvien latauksen, niiden panoroinnin tai zoomailun odottamiseen. Mutu. Hmpf.
 
Sivu:<1234
afterdawn.com > keskustelu > yleistä keskustelua tietokoneista > uutta tietokonetta ostamassa > uusi kone autocad:ia varten
 

Multimedia: AfterDawn.com | AfterDawnin keskustelualueet
Uutiset: IT-alan uutiset | Uutisia puhelimista
Musiikkia: MP3Lizard.com
Tuotearviot: Laitevertailu | Vertaa puhelimia | Vertaa kännykkäliittymiä
Pelit: Pelitiedostot, pelidemot ja trailerit | Blasteroids.com (engl.)
Ohjelmat: download.fi | AfterDawnin ohjelma-alueet
International: AfterDawn in English | Software downloads | Free, legal MP3s | Gaming downloads | AfterDawn på svenska
RSS -syötteet: AfterDawnin uutiset | Uusimmat ohjelmapäivitykset | Keskustelualueiden viestit
Tietoja: Tietoa AfterDawn Oy:stä | Mainosta sivuillamme | Sivuston käyttöehdot ja tietoja yksityisyydensuojasta
Ota yhteyttä: Lähetä palautetta | Ota yhteyttä mainosmyyntiimme
 
  © 1999-2008 AfterDawn Oy