Eli päätin laittaa fujitsuuni viimein lisä muistia. Vakiona oli 2x drr400 256mb ja ostin yhden drr400 512mb. Nyt en saa millään kaikkia toimimaan yhtäaikaa. Kone kyllä käynnistyy vaikka mihin paikkoihin ne kammat tunkisi, mutta kapasiteetti on maksimissaan 256+512. Missä vika? Kaikki yhdistelimiä olen kokeillut. Asuksen "fujitsu tuning"-emossa vika? Oletin saavani kaiken toimintaan, kun dual channelissa olleiden kampojen vireen tungin puoli gigasen lisää, vaan väärässä olin.
Joissakin emoissa pitää olla parillinen määrä kampoja esim: 1,2,4. 3 kampaa ei välttämättä suostu toimimaan sun emossa saattaa olla että joudut hommaamaan neljännen. Tai sit ne sun muistit ei oo vaan yhteen sopivia sun emonkaan!
Epäilen ensimmäistä, koska jokainen kampa toimi yksittäin. En muutenkaan ymmärrä miten Kingstonin DRR400 512mb normi kampa ei voisi toimia DRR muistia syövän emon kanssa.
joo eli kyllä yleensä kaikki DDR kammat on käypiä sellasen emon kanssa jossa on DDR paikat. kunhan musti kapasiteetti ei ole yli sen kun emo voi ottaa vastaan tai miten se nyt sit sanotaankin. eli hommaa halval joku 512mt kampa lisää ja pitäis alkaa pelittää =)
Eipä ole DRR kammat enää halpoja. Omastani maksoin yli 60€ eikä ollut edes kalleimmasta päästä. Koska on uusi kampa kyseessä, yritän saada vaihdettua sen kahteen 256mb kampaan. Sitten koneessa olisi 4 256mb kampaa.