Juu eli pitäis saaha tehtyä Core-2-Duo kokoon pano jossa olisi väh. 2GB dual-channel muistia näytönohjaimella ei ole kauhiasti väliä "integroitu kelpaa" tai sitten matrox:in laatu ohjain.. Kovot tulee olla SATA levyjä joko seagate + seagate tahi western digital(Raptor)+ western digital myöhempi vaihto ehto parempi. Kovoja tulee olla kaksi kappaletta... Itse olen katsellut mutten saa hintaa putoamaan alle 1200€
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=47255,41322x2,41472,31972,45180,22123x2 Kyllä se suhkoht helposti meni. Tarvitsetko näyttöä, OSää, jne?
Öhh mahtaakohan noi muistit olla kingstonin..?? Muut muistit kuin kingston tai corsair eivät kelpaa. Toi MBnetin Hintaseuranta on ihan hyvää osviittaa mutta kun menee sitten jonkin kaupan sivuille niin niitä kamoja ei sitten olekkaan ei ainakaan siihen hintaan.. kotelolla ei ole väliä halvempi/normaali ATX/fullATX riittää ei tarvitse bling blingiä esim. cieftech:in dragon series on hyvä värillä ei väliä kunhan ei neonia/läpinäkyvää Ja näyttis joko integroitu tai matrox.... Mut ei paha paketi sinänsä. lisä ehdotuksia otetaan vastaan... Ei käyttistä eikä näyttöä...
Jos et kellotella meinaa niin et tuplasti kalliimmalla muistilla tee yhtikäs mitään. Myös miksi pitää olla matrox eikä esim. halpa nvidian passiivi jäähdytetty kelpaa?
Nuo halvimmat muistit ovat PQIn muisteja, jos PQI on tuntematon niin voin sanoa sen verran että kyseinen yritys taitaa olla suurimpia yrityksiä USAn muistimarkkinoilla. Miksei kelpaa muut kuin Corsair ja Kingston, jos saa kysyä? Hinnat ovat suurimmalta osaltaan paikkansa pitäviä hintaseurannassa, tosin joskus sinne voi eksyä tapauksia joissa Nexuksen virtalähde maksaa 2€ etc. Noita Seagaten kovoja pitäisi tulla 6.10 tai siinä paikkeilla. JOllet tarvitse sitä "parempaa" näytönohjainta niin mitä tykäät tästä: siis tästä
laita semmoset muistit missä on ikunen takuu niin ei oo merkillä väliä ja nvidian näyttis se toimii ainaskin ei tartte ajureiden kanssa tapella!!!
Kingston & Corsair = Yhteen sopivuus takuu Kingston & Corsair = ikuinen takuu + En osta enään ikuna mittän sähköllä toimivaa jos en ole kuullutkaan moisesta merkistä yhtikäs mitään... Ati tai Nvidia ei vaan käy koska näyttiksen on oltava joko integroitu tai matrox ja kone ei tule pelikäyttöön. ja tuo toinen kovo on turhan iso 320GB+40GB olisi parempi.. Esim. http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=42645,26601
Huh on kyllä hintaa tolla raptorilla. Toivottavasti siitä on hyötyä sulle. Epäilen että ei ole oikein eroa näillä 2D käytössä. Eli integroitu on ainoa oikea ratkasu.
Teetkös jonkin sortin 3d-mallinnusta tai muuta työksesi. Matrox on työkalu. -------------------------------------------------------- Kyllä niitä välimerkkejä kannattaa kuitenkin käyttää.