elikkäs tälläistä kyselisin että onko mitään hyötyä laittaa 4gt muistia 2gt sijaan vaikuttaako esim. bf2:sen pelaamiseen parantavasti? kone on amd athlon 64 dual core 4200 näyttis xfx 7900 gt
Ei yhtään mitään hyötyä peleissä ennen Vistaa joka sitten tukee enempää kuin 3gb, tosin jotkut raskaat ohjelmat taitavat hyötyä 3gb:sta. Paras ratkaisu on laittaa 2 x 1Gb kammat dual channeliin.
Juu et sää 4 Gt hyödy vielä yhtään mitään. 2 Gt pitäisin vielä järkevänä hankintana, mutta ei sen yli vielä kannata mennä.
Eikös ctrl+alt+del tuo näkyviin tehtävienhallinnan josta saa hieman tietoa muistin käytöstä, suorituskyky välilehdeltä. Jos siellä pelattaessa pagefailin käyttö huitelee päälle gigan nii sitten ei tuo pari gigaa haittaa, mutta eipä nuo pelit vielä onneksi ole sillä tasolla, että niin pääsisi käymään. Tietysti tuohon vaikuttaa ne muutkin koneella pyörivät ohjelmat.
Kyllä tuo 2 gigaa on vähintäänkin suositeltavaa ja tarpeellista. Jos on vähänkin Battlefield 2:hta pelannut niin sen tietää. Ja päälle kun lasketaan esim softamuri ja antivirus-softa niin huh huh. Se giga loppuu alkuunsa samantien, jo pelkkä XP + softat vie ~puolet siitä. Siihen vielä peli päälle niin soppa on valmis.
Bf2 kokeilin 512 muistilla,Loistava diaesitys Mutta kyllä se paremmin alko toimimaan kun katseli sitä diaesitystä vähä aikaa niin sitten pystyi jo pelaamaan jotenkin.
On se ihmeellinen toi ihmisen sopeutumiskyky. Joskus pelannut alitehoisella koneella Dark Forces 2:n läpi keskimääräisellä 12fps:llä. Ei tuntunut yhtään pahalta kun siihen tottui.
Kerro yksikin syy pitaa virustutkaa päällä 24/7? Turhaan vie koneen resursseja. Xp ei ole ihan heti viemässä 500mt muistia muutaman softan kanssa. W2k+Kerio+Atitool+Speedfan = alle 100mt muistinkulutus työpöydällä. Xp+Kerio+Atitool+Speedfan= alle 200mt muistinkulutus työpöydällä.
@peteTk ota huomioon että joillakin voi olla esim norton joka yksikseen syö jo koneen muisteja paljon. sit kun siihen lisätään pari muuta roskaa ja softia ni kyllä se alkaa jo olemaan siellä puolen gigan paikkeilla se muistin käyttö. ite suosittelen kyllä 2G mutta, koska vista on tulossa ja yms. niin 4G on ihan suotavaa, mutta jos ei vistaa aijo hankkia ja ei hirveästi ole softia taustalla ni kyllä se on se 2G.
Ensinnäkin se pieni ~-merkki ilmoittaa siitä että kyseessä oli 0-500mt alue.. Ja muistin kulutus riippuu siitä käyttäjästä. Osta nyt se 2gb ja jos tarve vaatii niin sitten lisää. Katsotaan nyt millainen rosvo siitä vistasta tulee. Tosin siihen kyllä menee vielä tovi jos toinenkin.
Itsellä giga muistia ja xp:n kanssa juuri ja juuri riittää jos meinaa jotain pelata. Jos joku tuntee tarvitsevansa vistan ja laittaa nyt uuden koneen niin tietysti kannattaa hankkia, ei kaksi, vaan neljä gigaa muistia.Itse kokeilin vista Rc1 ja poistin kun ei siinä ohjelmat toimineet. Normaalikäyttöön(ei pelikäyttöön) giga oli riittävä vistassakin.
Jos virustutkaa meinaat, niin miksi sen pitäisi olla 24/7 päällä? Kerran kuussa tulee virukset skannattua...
"Jos siellä pelattaessa pagefailin käyttö huitelee päälle gigan nii sitten ei tuo pari gigaa haittaa, mutta eipä nuo pelit vielä onneksi ole sillä tasolla, että niin pääsisi käymään. " Missähän illuusiossa Sinä elät? Jos olet pelannut BF2:ta, tiedät,että tuo on roskaa!! "Mutta kyllä se paremmin alko toimimaan kun katseli sitä diaesitystä vähä aikaa niin sitten pystyi jo pelaamaan jotenkin." Justiinsa juu... "Se taas on omaa typeryyttä pitää miljoonaa turhaa softaa ja jotain Nortonia taustalla päällä " Nykyajan tuplaydin prossujen voima piilee juuri mahdollisimman monien ohjelmien yhtäaikaisesssa käytössä, joten muistia tulee olla 2*1024 gigaa, koska prossujakin on tavallaan 2.
Ite saan suoritinkäytön 100% paljon helpommin ihan tavallisessa käytssä toisin kun muistin kanssa. Sitä varten että ne viirukset sais poistettuu heti eikä sit kuukauden päästä.
"Ite saan suoritinkäytön 100% paljon helpommin ihan tavallisessa käytssä toisin kun muistin kanssa." Mitä? Saisikohan saman SUOMEKSI? Onko tavallinen käyttö siis ILMAN muistia,vai?
En itekkään enää tiiä mitä tossa ajattelin sanoa. Kaiketi jotain tällästä että dual coren kanssa 2 gigaa ei ole välttämättömyys.
"Kaiketi jotain tällästä että dual coren kanssa 2 gigaa ei ole välttämättömyys." Niin? Entä perustelut? Olen eri mieltä... En siis tarkoita,että kumpikin ydin käyttää omaa 1024 muistikampaansa,vaan että noin yleensä käyttö on erilaista yksiytimisillä ja dual core prossuilla.