millainen kokoonpano riittäis pyörittämään esim.dc++, media playeriä ,nettiä,neroa...ym. yhtäaikaa.kone tulis lähinnä video ja musakäyttöön.pelit voi unohtaa! media center käyttöjärjestelmän tapaista hakusessa.budjetti 500-700e.
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=41322,17652,39299,41256,39769,27413,43824 60€ HTPC kotelo tuohon niin sitten ollaan vielä budjetissa
Suht sama kokoonpano, kuin ylken mutta Intelin uudella Core 2 Duo prosessorilla: Emo: ASRock I865G Prossu: Intel Core 2 Duo E6300 Muisti: 1 Gt, 400 MHz DDR Kiintolevy: Seagate Barracuda 7200.10 (320 Gt, sarja-ata II) Näyttis: ASUS GeForce 7600 GS Silent 256 Mt AGP Virtu: Nexus NX-3500 (350 W) Asema: LG 16x DVD+/-RW Dual Layer, IDE (GSA-H10A) PoroPekka 622,35 € Nettori.org 623,60 € Beesting 632,69 € Multitronic 636,21 € Tuossa on AGP näytönohjain JA DDR muistit. JOssei kerran pelaamiseen eikä muuhun kuin em. käyttöön niin nuo riittää hyvin. Itselläni Samainen emolevy, näyttis ja 1Gb kingstonin VR muistian. Hyvin pelittää eikä ongelmaa. Uudemmat pelitkin menee aika kevyesti. Condemned ja Ghost Recon - AW uusimmat mitä tässä ajanut.
No digiTV kortti olis hyvä hommata kun ei tässä kauaa enää kaapelista mitään ulos tule. En tiedä onko MS saanut sen tekstitys ongelman kuntoon mutta en usko että Yleltä tulee niin kiinnostaa ohjelmaa koskaan että se haittaisi p- vertaa. Mtv3 ja Nelonen pitäs toimia ongelmitta. hauppauge ja Nebula on kuulemma laadukkaita kortteja.
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=1441 Tuossa äkkiseltään katsottuna ainakin tuo tuki ylen teksteille, varmasti löytyy halvempiakin malleja.
Kun olohuoneeseen kerran tulossa niin etsit varmaankin melko hiljaista konetta? Mietin vain esim DVD-aseman meteliä, mikä joissain asemissa on jo melkein sietämättömän kova. LG:tä on kyllä melko hiljaiseksi haukuttu . Itse en osaa mitään ehdottaa, mutta jotkut muut ehkä osaavatkin. Jos siis siihen tarvetta on.