driver_irql_not_less_or_equal

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi morare 24.06.2003.

  1. morare

    morare Member

    Liittynyt:
    24.06.2003
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    juu elikkäs kone kaatuilee noin 30min välein ja ruutuun tulee tämä teksti.
    kaikki alkoi kun windowns autoupdate alkoi itsestään "päivittää" jotain. slipper.sys (tms) taisi tulla siinä ilmoituksessa elikkä mikä tämä slipper on?
    kone on XPhome servicepack1/geforce4ti4200/athlon xp2000+/creative SBpci/256ram ja emo taisi olla asus.. tarkemmin en osaa sanoa
     
  2.  
  3. morare

    morare Member

    Liittynyt:
    24.06.2003
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    taas sama teksti mutta tälläkertaa ks.sys, mitä nämä 2 tiedostoa ovat?
     
  4. PK66

    PK66 Regular member

    Liittynyt:
    04.07.2002
    Viestejä:
    142
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    driver_irql_not_less_or_equal virhe viittaa yleensä rautapuolen vikaan. Kannattaa tarkistaa scandiskillä kovon virheet, käyttää käynnistyksessä "hidasta" käynnistystä jotta se vois tarkistaa muistit kunnolla virheiden varalta. Ota kaikki lisäkortit irti ja asenna ne uudestaan paikoilleen, myös mukaanlukien muistit, ota se autoupdate pois päältä ja jos haluat sen wintoosan päivittää, niin tee se mieluimmin manuaalisesti niin tiedät aina mitä se päivittää.
     
  5. PK66

    PK66 Regular member

    Liittynyt:
    04.07.2002
    Viestejä:
    142
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ks.sys on SoundBlasterin ajureita.
     

Jaa tämä sivu