Elikä Windows Live Messengerillä tiedoston lähetys on tiettyyn paikkaan todella hidasta. Yhteys 512/1 Mbit. Motukka Telewell TW-EA501 v3. Tiettyyn paikkaan lähetys onnistuu nopeasti elikä varmaankin 512 mahdollistamalla nopeudella. Taas toisaalle ei onnistukaan noin vain. Elikä mahtaako probleemi olla siellä toisessa päässä? Ja kun sama juttu tapahtuu vielä samalle paikkakunnalle lähetettäessä kahdelle eri hlölle, kuitenkin eri paikkakunta mitä omani. Mikäs tässä mättää? Oon aika neuvoton itse, ja veikkaan että noita tiedostoja vastaanottavat henkilöt tuskin osaavat portteja ohjata omiin modeemeihinsa. Mut, kertoilkaapas.
Se on noita Messengerin ominaisuuksia, itellä en saa minnekään menemään kuin neljäsosakaistalla. Käytä Mirciä
http://www.mirc.co.uk/translations/finnish.html tosta pääsee alkuun. Toki aika turha ohjelma jos ei ole kavereita jotka tota käyttää.
Vastaanottajan kannattaa muuttaa yhteys siltaavaan tilaan tai ohjata Messengerin tiedostonsiirtoportit oikein ADSL modeemista.
Itse itseäni lainaten. [bold]e:[/bold]eiköhän suomalaisissa adsl-liittymissä pidä melkein ollakin yhteys siltaavassa tilassa että se toimii edes mitenkään?
Ei tuo reitittävä+NAT+DHCP tila haittaa kuin lähinnä palvelimen pitoa ja P2P-ohjelmia. http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm tuon avulla onnistuu tuo porttien ohjaaminen kohtuu vaivattomasti. Tietenkin englantia pitää osata ja tietää mikä on koneen IP-osoite.
No messenger ei taida olla palvelin eikä p2p ohjelma... ? Ja miten toi muutenkin liittyi asiaan? Tuo oli ihan jees tuo ohje, mutta uskon että he, joille pitäisi portteja ohjata, eivät edes tiedä oman modeeminsa merkkiä.. jotenka melko hankala homma..