Eli nyt on tullut vastaan jo monta kertaa ,että poltetuissa elokuvissa ei toimi äänet kun katson X-Box 360:llä. Onkohan se niin ,että laitteesta puuttuu joku Codec vai mikä? Ja näin on niin pystyykö sitä ääntä ajamaan uudestaan vaikka virtualDubModilla jollain toisella kodekilla?
Kyllä Xbox 360:n pitäisi toistaa ainakin Dolby Digital ja MPEG-2 ääniraidat suoraan, DTS ääniraidat varmaan vaativat digitaalisen ulostulon käyttöä, mutta DTS ääniraidat ovat kohtuulisen harvassa. Toinen voi tietenkin olla että ääniraita ei ole aivan MPEG-2 tai DD:n mukainen jos se on muunnettu esim. mp3 audiosta, tässä tapauksessa kannattaa kokeilla tehdä muunnos DVD:ksi jollain toisella ohjelmalla.
Äänet on tässä muodossa. Kattosin Gspotilla: 0x0055(MP3, ISO) MPEG-1 Layer 3 48000Hz 135 kb/s total (2 chnls) LAME3.90.° Eli mitäs pitäis tehdä?
Mikäs ois sellanen ohjelma ,mutta EI NERO! Nyt oon käyttänyt jo ConvertXtoDVD ohjelmaa kun en tiedä muita "samankaltaisia" ohjelmia eli missä saa subit mukaan jne,jne. ja pystyy työstämään AVIA
Virtualdubilla onnistuu molemmat. Opasta ei tähän hätään löytynyt, mutta joku muu linkkiä sitten pasteilla, jos tarvista.
Juu kyllähän mä tota käyttäisin ,mutta nytten pitää saada se AVI DVD muotoon ,että voi polttaa suoraan levylle.