Levyä ei tunnisteta

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi KKHS 03.09.2006.

  1. KKHS

    KKHS Member

    Liittynyt:
    26.03.2005
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Konetta (ja sitä myöten käyttistä) vaihtaessa uusi kone (tai käyttis) ei tunnista vanhan koneen levyä. Levy siis löytyy ja pitäisi olla ehjä, mutta se on osioitu ja formatoitu vanhan koneen käyttiksellä, joka oli Windows 2000 pro, kun taas uudessa koneessa on xp home. Pienell tutkimiselle päättelin ongelman johtuvan tästä.

    Kuinka siis saan levyn toimimaan, ja pidettyä siellä olevan tiedon?

    Mahdollisuuksien rajoissa on tietenkin vielä asentaa vanha levy vanhaan koneeseen ja polttaa tavara DVD:lle (mutta ajankäytöllisistä syistä pyrin sitä välttämään). Mielessä kävi myös Livelinuksin käyttäminen, mutta ongelmana on uuden levyn NTFS-järjestelmä.

    Onko siis olemassa oikotietä, vai pitääkö nähdä se kamala vaiva jotta mitään saa aikaan?
     
  2.  
  3. KKHS

    KKHS Member

    Liittynyt:
    26.03.2005
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kaveriltani tiedustelin, ja kuulin että ongelma todennäköisesti on FAT32 tiedostojärjestelmässä. Väittipä että vikasietotilassa XP:kin sen hyväksyy
     
  4. KKHS

    KKHS Member

    Liittynyt:
    26.03.2005
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Triplat päälle!

    Ongelma ei ollutkaanvain tiedostojärjestelmässä, vaan siinä että levy on "dynaaminen levy" jota ei XP ei suostu tunnistamaan.

    Mikähän siis mahtaa olla yksinkertaisin ratkaisu?
     
  5. eduard0

    eduard0 Active member

    Liittynyt:
    27.06.2005
    Viestejä:
    1,396
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ensinnäkin, käytä sitä viestissä olevaa edit-nappia [​IMG] äläkä tee kolmea (tai edes kahta) peräkkäistä viestiä.

    Windows XP kyllä tukee ja tunnistaa FAT32-tiedostojärjestelmässä olevat levyt, joten siitä ei ole kyse. Tunnistaako BIOS koneen käynnistyessä tuon vanhan kovalevyn?
     
    Viimeksi muokattu: 03.09.2006
  6. KKHS

    KKHS Member

    Liittynyt:
    26.03.2005
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Laite kyllä löytyy (biosissa, ja windowsin levyhallinnassa) muttei sen sisältöä.

    Pohdinann ja tutkailun jälkeen olen tullut siihen tulokseen että vanhaa konetta hyödyntäen pitää verkon kautta siirtää ne tavarat vanhalta levyltä uudelle, jonka jälkeen sitten formatointi normaalina levynä

    EDIT: Jotenkin tuo verkotus ei otatnut onnistuakseen (itselleni täysin käsittämättömistä syistä). Ratkaisuksi tuli sitten (uuden) levyn osiointi niin että siinä on riittävästi tilaa FAT32-osioilla, jonka jälkeen live-linuxia hyödyntäen sain tavarat kopioitua. Ottakaa tästä siis opiksenne, [bold]Linux on Windows-yhteensopiva, mutta Windows ei ole[/bold]
     
    Viimeksi muokattu: 15.09.2006

Jaa tämä sivu