Joskus ehdin tällästä kysyä mutta siitä on jo muutama kk ja nyttenku näitä osiakin on ilmesteny ni päätin kysellä taas =) Aion vähän kellotella. Budjetti on siinä ~1800 paikkeilla ja jotain tällästä oon miettiny: Prossu: Intel "Conroe" Core 2 Duo E6400 240e Emolevy: Asus P5W DH Deluxe 230e Muistit: 2048MB ValueRAM, CL5 667MHz DDR2, 240-pin DIMM, kit (2x 1024MB) Kovalevy: Seagate Barracuda 7200.10 320GB 103.50e Näyttis: Club 3D Ati Radeon X1900XT 512MB Dual-DVI VIVO-näytönohjain 340e Kotelo: Antec P180 150e http://www.jimmspc-store.fi/index.p...&id=761345-09181-7&groupid=&subgroup=&t=false Virtalähde: Antec NeoHE 500W 105e näyttö 275.00e http://www.jimmspc-store.fi/index.p...ails&id=L1940PQ&groupid=141&subgroup=&t=false cd/dvd asema: cd/dvd polttava, kotelon väriin sopiva(musta) ja kaikki johot ja ruuvit mukana(eli ei bulkki) ??!?! +tv kortti 60-100e +routteri 30-60e. ------------------------------------------------------------ Kannattaako mitään muuttaa? kaikki osat yhteensopivia? osaisiko joku kertoa mitkä muistit kannattaa ostaa tähän kokoonpanoon (2g 667mhz), entä cd/dvd asema? Osaako joku suositella jotain digitv korttia? (tyhmä kysymys): ku tilaan osia ni maksanko yhdet postitusmaksut vai jokaselle osalle erikseen? oon tilaamassa verkkokauppa.com ja jimms pc storesta. Saisko jostain kenties senki verran halvemmalla että kannattais vaihtaa kauppaa =? ps: en kai unohtanu mitään?(käyttistä,kajareita,kuulokkeita,hiirtä en tarvi ja osaan jostain näppiksen ettiä) edit: Ja voisitteko laittaa suoria linkkejä hintaseurannan sijaan? ja kiitos kaikille jotka vastaavat tähän ^^
Kotelo on turhan kallis koska siinä ei tule virtalähdettä mukana. Hommaa mielummin Antec P150. Muut osat näyttä hyvältä. Ylkellä on malli kone Näyttäs hyvin kulkevan ihan perus muisteilla. http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=27413x2,39299,41322,45181,43771,31972,33121 Pistän oikeeasta kaupasta kohta linkki. (toi nyt oli niin sopivasti auki valmiina) Ni tosta nyt näät onko se hintaero niin iso että kannattaa vaihtaa. Lisäys: Prkl ku toimii hitaasti mulla noi famikon sivut. Pitää mennä kouluu ni pistän myöhemmin tuolta kaupasta linkkiä jos on tarvetta.
riittääkö noi p150 kotelon tuulettimet sitten?(epäilen ) toi ylken kokoonpano on samanlainen mitä oon miettiny selittäkää vaan tyhmälle mitä 9500led ja Heatpipe meinaa jotain jäähdytys systeemei? näemmä tarpeellisia kellotukseen=D Ylkellähän on Antec p180 & NeoHE 500w eli riittääkö ton p150 vakio jäähdytys(eli tuuletin) ollenkaa/kellotteluun (ja jos Ylke joskus löytää tän viestiketjun vois kertoo oliko sen kokoonpano hyvä ostos ^^) entä tietääkö kukaan tosta näytöstä/jostain routterista ku niitä on niin erilaisia nykypäivänä ja en sitä linkkiä sitten tarvi, kiitti kemikaali ^^ tietääkö muuten kukaan jos tilaa tuolta jimssiltä jonkun 1600-1700e paketin voiko sieltä pyytää jonkun sorttista alennusta? edit: kuulin että noissa emoissa on jotain vikaa, ei toimi päivittämättömällä biossilla? onko näissä osissa jotain muuta säätöä. kuulin jostain että 2 ytiminen prossu pitää asentaa jotenkin? pitääkö ollenkaan paikkaansa? edit2: päädyin sit tälläsiin muisteihin http://www.jimmspc-store.fi/index.p...id=KVR667D2N5K2/2G&groupid=&subgroup=&t=false tv kortiksi tällänen? http://www.jimmspc-store.fi/index.p...ails&id=HAU-289&groupid=116&subgroup=&t=false entä pääseekö tälläsellä 4 konetta nettiin ? http://www.jimmspc-store.fi/index.p...tdetails&id=BR4&groupid=191&subgroup=&t=false kaikki kunnossa?=D
Laita mailissa niille lista komponenteista mitä haluat ja pyydä tarjous. Monessa verkkokaupassa ainakin antavat tarjouksen.
Kyllä riittää. 92mm nexus sit eteen jos tarve vaatii. Jos kerta riiittää mun prossun kellotukseen vakiotuulettimella ni kyllä riittää sun conroelle. No noi osat mitä lainasin on malliosia. Sanot että ostan muualta jos ei anna alennusta. Näin mä ainakin tein eri kaupassa vaan. Se o tommonen mötikkä joka laitetaan prossun päälle tämä laskee prosusn lämpöjä mukavasti sekä on paljon hiljasempi ku tavallisesti tuleva jäähdytys ratkasu. http://www.elektroni.fi/?product=5306 Heatpipe johtaa lämpöä paikasta a paikkaan b. Tossa on hyvä kuva emosta jossa on heatpipe. http://www.verkkokauppa.com/productimages/orig/36462_02.jpg TV korteista en paljoa tiedä mutta sen tiedän että niiden toimisessa on toivomisen varaa.
nyt näyttää paketti tältä tarviinkos mä tollasia coolereita sitten ku ois tarkotus kellotella tota e6400 ja ehkä muitaki osia ;p
onko tässä mitään sellasia ongelmia että emolevy ei toimi tai jotain että pitää jotain bios päivityksiä hakea? entä toimiiko toi cd asema suoraan ettei tarvi mitään ajureita/yms hakea että voi käyttiksen cd:ltä asentaa. entä kannattaako vaihtaa toi antecin p150->p180+virtalähde entä osaako joku kertoo tosta näytöstä/jostain toisesta.
niin, osaako joku kertoo tästä näytöstä http://www.jimmspc-store.fi/index.p...ails&id=L1940PQ&groupid=141&subgroup=&t=false oisko tää parempi? http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=4606 ja että kannattaako vaihtaa tohon p180 ja 500w, 500neoHE, ATX 2.0 108.40e monilla on kuulemma jotain häikkää tossa x1900xt, uskaltaako sen laittaa tilaukseen? (up=))