Eli olisin tälläistä 1800+ xp athlonia päivittämässä. Tarvitsen ainoastaan, muistit, emolevyn, prosessorin ja näytönohjaimen. Budjetiksi olen ajatellut maksimissaan 500e Tällaisia osia olen katsellut: AMD Athlon 64 3800+ (Socket AM2) Boxed 2 x 512MB Kingston ValueRAM, CL4 533MHz DDR2, 240-pin DIMM Näytönohjainta enkä emolevyä ole vielä valinnut, ehdotuksia? Näytönohjaimessa ei ole oikeastaan muita vaatimuksia kuin; uusimmat pelit pyörii tällä hetkellä, ja korttiin on saatava kiinni 2 näyttöä. Emolevyssä on taas sitten hieman enemmän vaatimuksia; ainakin 6 ubs:tä, 1 firewire-liitin, PCI-express x16 näytönojainpaikka, vähintään yksi PCI-paikka, digitaalinen äänen ulostulo, 1000Mbps verkkoliitin. Sli:tä en tule tarvitsemaan.
MSI S775 IP965 DDR2 SATA2 GBL 8CH HDA P965 NEO-F 116.00 1x TWINMOS 512MB DDR2 667 PC5300 CL5.0 MT512DDRII667CL5 47.00 2x INTEL CORE 2 E6300 1.86GHZ 1066/2M S775 BX80557E6300 190.00 1x CLUB 3D GF 7600GT PCI-E 256M 2X DVI+HDTV CGNX-G766 173.00 1x
joo osta toi juropin ehdotus.. rökittää ton sun oman laittamas prossun 100-0. ja jos se nyt menee muutaman kympin yli 500 niin kannattaa sijoittaa ku se että ostat prossun joka on nyt jo vanhaa kamaa..
Katsoin äsken MSIn sivuilta mutta siellä ei omasta mielestä ollut mainintaa että firewire löytyisi. Voin tosin olla väärässä.
http://www4.gnt.fi/scripts/DBMNet.d...I=P965 NEO-F&V=3&ID=5055154&HINTA=116&LANG=0& Kyllä siellä lukee,että firewireliitäntä olisi.
Uskon, uskon Ihmetyttää vain miksei MSIn sivuilla mainita. Eli, tilaa tuo Juroppi:n ehdottama paketti.
Huomasin myös, ettei siellä ole edes listattu kaikkia emolevyjä. Esim Neo-F, am2-kannalla ei ole listattu ollenkaan.
http://www.hardwarezone.com/articles/view.php?cid=6&id=1987 Eip tuossa näyttänyt olevan. GNT:llä on niin paljon vehkeitä, että kyllä osan tiedoissa on pakko olla virheitä.
http://www.msi.com.tw/program/support/manual/mnu/spt_mnu_detail.php?UID=744&kind=1 Lataa manuaali ja varmistu viimeisen päälle, itse en viitsi, kun 6MB on aika tuskallista Dial-Upille...
No sitten sinä ei ole sitä. Teppo1, olet aika jaksavainen Mietin vain, että kuinkakohan moni on jo menny 'halpaan' ostattaesas 'firewirellistä' emolevyä
En ole ajatellut Inteliä, koska olen aina ollut Athlonin puolella. Sitten käsittääkseni tuo AM2-kanta on kaikista uusin kanta, joten miten se on jo vanhaa kamaa? Myös Kingstonin olin valinnut sen laadun ja ikuisen takuun takia, joten tuskin sitäkään alan vaihtamaan. Ja sitten mitä en muistanut mainita niin näytönohjain tulisi olla radeon, koska olen ollut aina radeonin 'bandwagonissa'. Ja sapphire on myös ollut merkki josta pidän, tosin sillä ei ilmeisesti ole juurikaan väliä.
Braide ei tainnut aivan tarkoittaa että prosessori on vanha, vaan että se ei pysy oikein tehokkaampien mukana. Muillakin valmistajilla on tuo ikuinentakuu, mutta Corsairin muisteilla tuo on kaikkein paras. Corsairin takuu ei mitätöidy vaikka kellottaisit, ellet ala nostelemaan ihan mahdottomiin voltteja. Tässä nyt kokoonpano mikä miellyttänee sinua enemmän: http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=45251,41136,41078,27413
Tuossa emolevyssä ei ole kaipaamaani S/PDIF ulostuloa, mutta löysin itse vaatimuksiini hyvän levyn; http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=19007 . Ainoa puute levyssä oli minkä huomasin oli firewiren puute, mutta sen saa korjattua ostamassa reilun kympin firewire laajennuskortin.