Kovalevyn lämmöt?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi guje 25.08.2006.

  1. guje

    guje Member

    Liittynyt:
    12.04.2006
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli uusi kone on nyt kasassa ja tuntuu toimivan ihan ok. Mutta kovalevyn lämpötila kuitenkin mietityttää. Speedfan näyttää kovalevyn lämpötilaksi 54 astetta, joka tuntuu aika suurelta. Lisäksi levy tuntuu sormella kosketettaessa todella kuumalta. Onko tämä normaalia?
    Levyhän on siis Seagate Barracuda 7200.10 205GB ja kotelo Antec P150.
     
  2.  
  3. NorttiBoy

    NorttiBoy Active member

    Liittynyt:
    19.07.2005
    Viestejä:
    1,817
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Aika kuumana tuntuu levysi käyvän. Lienee syytä parantaa kotelon ilmankiertoa.
     
  4. Digiface

    Digiface Regular member

    Liittynyt:
    20.10.2005
    Viestejä:
    612
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    toi 54 alkaa olla jo kriittinen lämpötila. laita kotelon eteen tuuletin imemään viileätä ilmaa koneen sisään. ja jos haluut vielä maksimoida tuuletusta,niin laita myös kotelon takaosaan tuuletin puhaltamaan lämmintä ilmaa ulos. äänet toki tosin kasvaa tuulettimien laiton myötä,mutta n. 9 desibelin tuulettimet ovat suht hiljaisia.
     
  5. guje

    guje Member

    Liittynyt:
    12.04.2006
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kotelon takaosassa ilmaa puhaltaa ulos kotelon mukana tullut tuuletin. Tietysti voin hankkia vielä yhden tuulettimen tuohon etuosaan, mutta olen ollut siinä käsityksessä ettei se olisi pakollinen riittävän jäähdytyksen aikaansaamiseksi. Voisikohan kovalevyssä olla jotain vikaa, kun se noin kuumana käy? Entä kuinka paljon lämmöt laskisivat, jos siihen kovalevyn eteen ostaa sen tuulettimen?
     
  6. aba120

    aba120 Regular member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    3,564
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Mulla on edessä 2 tuuletinta ja toinen puhaltaa suoraan levylle,
    lämmöt 29c - 32c välillä toi sun levy käy liian kuumana jos lämmöt on 54c pistä vaan tuuletin eteen,tai voit laittaa 2 tuuletinta.niin saat kotelokin viilennettyä.
     

Jaa tämä sivu