1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Miksi yleensä käytetään AC3 ääniä?

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Lumikki 18.06.2003.

  1. Lumikki

    Lumikki Regular member

    Liittynyt:
    15.06.2003
    Viestejä:
    418
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Muilla codeceilla saa paljon tehokkaammin pakattua ääntä (jopa 4x) ja laatukin on ihan hyvä. Esimerkiksi MP3 tai Ogg jne..

    Myös Afterdawn.com artikkelien ohjeissa käytetään yleensä AC3:sta, miksi?
     
  2.  
  3. tapsas

    tapsas Guest

    ehkäpä siksi että siinä on yleensä 6 kanavaa audiota ja jos omaa hyvät kamat ni siitä alkaakin olla jo aika paljon hyötyä.
     
  4. Tuppu

    Tuppu Member

    Liittynyt:
    04.02.2003
    Viestejä:
    89
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    AC-3 = Dolby Digital 5.1
    Ääniraita ripataan sellaisenaan DVD:ltä ja liitetään DivX:ään. Sille ei tehdä mitään muutoksia. Eli näin voi nauttia täysin vastaavista monikanava äänistä kuin mitä löytyy alkuperäisestä DVD:stä. Edellyttäen tietysti että omistaa monikanava järjestelmän (kotiteatteri).
     
  5. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Eikä MPEG tai Ogg Vorbis pakkaus taida edes olla kovin paljoa AC-3:sta tehokkaampi, jos pidetään laatu suunnilleenkaan samana.
     

Jaa tämä sivu