Minulla on ollut koneessa kaksi 160-gigaista levyä, mutta tilantarpeen kasvaessa hommasin eilen Samsungin 400-gigaisen PATA-levyn. Tarkoituksenani oli laittaa se korvaamaan toinen entisistä (yhdellä levyllä on ollut käyttis + ohjelmat, toisella muut kamat) joten nappasin vanhalta levyltä tiedostot uuden sisuksiin. Tässä vaiheessa asema toimi hyvin ja jätin sen yöksi suorittelemaan levyn eheytystä itsekseen. Aamulla minua oli odottelemassa bluescreen jonka mukaan XP oli sammutettu hardware detect expectionin tms. vuoksi. Kun koetin käynnistää koneen uudelleen se ei alkanut enää millekään jos en ottanut ensin uuden kovon virtapiuhaa irti, ennen sitä se ei tunnistanut mitään asemia vaan jämähti boottaukseen päästämättä edes biosiin. Kun aikani tutkiskelin ja kokeilin huomasin että kone suostui käynnistymään kun laitoin uuden kovon kiinni eri virtaliittimeen, aiemmin se oli samassa johdossa vanhan pääasiallisen kovon kanssa. Nyt ehdin taas muutaman tunnin puuhastella kun taas tyrkkäsi sinistä ruutua, tällä kertaa kone tosin suostui käynnistymään uudelleen vaivatta ja tuntuu toimivan mutta alkaa vähän arveluttaa mikä tässä oikein mättää. Tällä kertaa virheilmoitus tuli samantien kun nappasin penkomisen takia avoinna olevan kopan kiinni mutta aiemmalla kerralla tilanne ei ollut sama, liekö tällä mitään tekemistä asian kanssa, mene ja tiedä. Liittimet tuntuvat olevan kunnolla paikoillaan, virtalähteen virkaa toimittaa HECin 385-wattinen Windmill ja yleisesti ottaen koko koneen lämmöt ovat alhaiset. Muu kokoonpano vastaa sigussa olevaa lukuunottamatta muistin tuplausta kahteen gigaan ja Hauppaugen TV-korttia. Aiemmin koneessa ei ole ollut minkäänlaista ongelmaa. Kovojen IDE-piuha oli sellaista vittumaista mallia joka ei ole latta- vaan sukan sisällä olevalla kaapelilla ja se oli äärimmäisen tympeä irroittaa vanhasta asemasta, koetin katsella aiheutinko sille vahinkoa mutten ainakaan silmämääräisesti huomannut mitään, voisiko ongelman lähde olla kuitenkin siinä?
jotenkin tulee mieleen että powerin elämä rupeis olemaan lopuillaan.. tai sitten jokin johto olisi huonosti kiinni, muutaman kerran tullut konevastaan jossa kaatuilua ja vikana oli kovalevyn liitin.. MBM:llä eli motherboard monitorilla voit seurata virtoja jos siitä olisi apua, kirjoittaa vaikka logi tiedostoa. -poista laitteita ja kokeile auttaako virran kulutuksen laskeminen. -ja jos lisää laitteita lähteekö sitten ollenkaan päälle. -kokeile toisella powerilla. -muistin testauskaan memtestillä ei varmaan pahentais tilannetta.
Virtalähde on käytännössä pakasta vedetty eli ollut paikoillaan tällä hetkellä vajaat 2 viikkoa, joten sen kuolinkorinaan en usko mikäli kyse ei ole valmistusviasta: Olen seuraillut koneen tilannetta PC Wizardilla, volttimäärät ovat vastanneet luvattuja ja niiden heittely on todella minimaalista kuormituksesta riippumatta - laitteiden vähentämistä en tosin ole kokeillut koska edellämainitun johdosta en ole kokemut siihen olevan tarvetta ja mitä lisäämiseen tulee... ei ole mitä lisätä. Samalla ohjelmalla olen monitoroinut myös lämpötiloja. Muistitkin ovat vain muutaman kuukauden ikäiset eikä mitään oireita esiintynyt ennen kiintolevyn vaihtoa, mutta äkkiäkö tuon memtestin ajaa vaikka ihan varmuuden vuoksi. Ajattelin huomenna napata töistä uuden kiintolevykaapelin ja kokeilla vaikuttaako se asiaan.
Muutaman päivän uptimen jälkeen kone kompastui jälleen. Vaihdoin kiintolevyjen johdon tavalliseen IDE-kaapeliin kun ei muuta tähän hätään ollut (vanhassa on musta, harmaa ja sininen liitin = Ultra ATA?), sen jälkeen kone käynnistyi Windowsiin mutta hyytyi täysin: Oma tietokone ei auennut, prosessorikuormitus 100% explorer.exen takia, kiinni vain virtakytkimestä. Toisella käynnistyksellä kaikki toimi taas muuten normaalisti mutta uusi asema on ihan saatanan hidas, virheentarkistuksessa ei löytynyt mitään. Edit: Kesti pystyssä 20 minuuttia ja poks, vanha kaapeli taas paikallaan. Jotenkin alkaa vaikuttaa että kovon rasituksella saattaisi olla jotain tekemistä asian kanssa: Äskeisen nurinmenon aikana oli käynnissä Utorrentin ja eMulen käynnistyshashaus, aikaisemmista kerroista ainakin yhden aikana Diskeeper eheytti levyjä. Arvailua?