Elikkä edelleen kellotellaan kaverin konetta. Näytönohjaimen tehot nousivatkin kivasti. Prossun tehot ovat välillä 900mhz ja sitten 1.79ghz ja ne heittelee koko ajan. Kyseessä on Amd Athlon 3200+. Luulisin että kyseessä on cool 'n quiet mutta biossista ei löydy minkäänlaista namiskaa cool 'n quietille. Cool 'n quiettia paskempaa juttua ei vois olla pelikäyttöön tarkotetussa koneessa.. Joudutaanko me vaihtamaan BIOS? Tällä hetkellä siinä on joku HP PASKA BIOS joka ei anna säätää kellotaajuksia eikä mitään. Kuinka saamme cool 'n quietin pois?
siirretty pc-rauta puolelle.. jos biosista ei löydy, niin niin.. hmm. hp:lta ei kyl mahda mitään omaa kellotus/lämmöntarkkailu jne. softaakaan löytyä (kuten esim. MSI:ltä löytyy) no toivottavasti tältä alueelta löytyy apu ..ehkä ton takia juuri pakettikoneilla ei tule pelata ^^ edit: eiks cool 'n' quiet toimi siten että jos koneella ei tehdä mitään niin se laskee kelloja... mut rasitukses (esim. pelit) se ei sitä käytä ja kellot on katossa, eli toi 900mhz on vain ku teet jotain kevyttä surffailua ja sillon se ei tunnu missää... eli onko toi pelien aikana edes ongelma? (ellei sit kellota ni paljo et se laskee erittäin korkeiden lämpöjen tms. takia..)
Kyllä se CnQ pitäisi löytyä BIOSista. Jopa pakettikoneissa. Annatko tarkan mallin koneesta. Tai sitten voit itse etsiä uutta BIOSia.
Sen prossun tehot heittelee vaikka pelit ois päällä. Ja se kone on sellanen hp jota ei ees löydä enä HP:n sivuilta (miks ne urpot poistaa kaikki noin vuoden vanhat koneet sieltä)... tais olla Hp pavillion t3200 tai t3049fi ... ollaan koko BIOS selattu 10x läpi eikä siellä voi kellottaa mitään eikä CNQ:sta puhuta, ei mitään
Ohjauspaneeli>Virranhallinta-asetukset>Virrankäyttömalli>Koti- tai toimistotietokone. Näin Cool'n quietti menee pois päältä. (ainakin omalla koneella.)
itsellä kanssa hp:n "paska" kone ja en ole löytänyt bios:ia edes emolevyn valmistajalta! prossu ja emo on erityisesti hp:lle valmistettuja ja valmistajilla ei ole tukea niille! latasin eilen hp:n sivuilta bios päivityksen ja sen jälkeen prossun lämmöt nousi n.20 astetta(idle 55 100% käytössä 75) muokkasin tuossa aamulla isomman tuulettimen prossuun niin lämmöt pysyy käytössä 65 asteessa ennen bios: päivitystä oli käytössä lämmöt max. 60 astetta. ehkä taas hieman offtopic
Korkeat lämmöt biospäivityksen jälkeen johtuvat erittäin todennäköisesti bugista biossissa. Eli ne lämmöt eivät oikeasti ole niin korkeat, vaan biossissa olevan bugin vuoksi se näyttää korkeampia lämpöjä.
cool 'n' quiettia ei saa pitää päällä jos on kellottanut prosessoria tai se alkaa sekoileen. Vakio kelloilla pitäis toimia hyvin. Mutta kokeilkaas amd sivuilta imuttaa se cool 'n' quiet softa ja sillä säätää jotain.
näin itsekin ajattelin mutta enpä löydä enää mistään vanhempaa/alkuperäistä bios:ia eikä missään vaiheessa tuota uutta asentaessa tullut vastaan varmuuskopiointia vanhasta