Sellaista tässä oon tuskastellu jo reilun vuoden, että kun kone freezaa ja buuttailee ihan milloin tahansa. Joskus netissä ollessa, joskus pikkupelejä pelatessa, mutta useimmiten jos koittaa oikeasti TEHDÄ jotain ns. töitä, esim. photoshopilla niin jumitus on vain ajan kysymys. Eli siis kaatuilun/freezauksen ajankohdalla ei ole järjen kanssa mitään tekemistä! Testasin toista (myös 350W) virtalähdettä, mutta ilmiö ei poistunut keskuudestani, vaikka lämmöt hivenen alenivatkin. Muuten lämmöt on olleet ihan normaalilla tasolla, joten kuumenemisesta ei voi kai syyttää. Koitin asentaa Windowsia uudelleen siinä toivossa, että koneen vika olis winkkarissa, mutta kas kummaa: kone freezasi kesken Windowsin asennuksen! Onneksi kuitenkin suht aikaisessa vaiheessa, ettei kone jäänyt ilman käyttistä.. Joten, tästä voi kai vetää jotain johtopäätöksiä että vikaa on jossain komponentissa, emossa tai prossussa kenties? Miten vikaa vois lähteä paikallistamaan? Koneen tietoja: -AMD Athlon XP 2700+ -Asus A7N8X Deluxe Gold -Club 3D GeForce 6600 GT 128MB -2*256MB DDR 400MHz -Maxtor DiamondMax Plus 9 80GB -Codegen Royal ATX-6061 L-C10 -kotelo jossa 350W-virtalähde -korppuasema ja DVD/CD-RW -combo
Testaas tuo sinun kovalevy tuolla PowerMax ohjelmalla ja katso mitä kertoo. http://www.maxtor.com/portal/site/M...oftware Downloads/All Downloads&downloadID=22
Okei, asensin siis PowerMaxin ja testasin: ohjelma läpäisi sekä basic quick testin että Advanced Full Scan Testin. Joo, testattu on muistitkin. Tai ainaki luulisin.. kaunko memtestin suorittaminen kestää? Nimittäin jokin aika sitten kun testasin, kone ja ohjelma raksutteli reilu 20 tuntia eikä sittenkään ollut vielä valmis, muttei mitään erroreitakaan ollut ilmennyt.
katso ettei emolla ole kondensaattorit oksentaneet suoliaan pihalle tai ole pulleata poikaa. Siinä prossun lähettyvillä on osa, sitten agp-väylän lähellä voi olla pari. Jos noitakaan ei näy, niin sitten jostain toista prossua jolla kokeilemaan. tässäpä esimerkkikuva ylenantaneista konnista
Testaa tuolla sun prossu.Tosin munkin epäilyt menee emon puolelle. CPU Hi-t Professional Edition 2.0 http://www.freedownloadscenter.com/..._Utilities/CPU_Hi_t_Professional_Edition.html
More OT Epoxin lankuissa konkat vuosivat kuin 6 v. ipanoiden nenät talvella.Jokusen joutui omiin Epoxeihin vaihtamaan ennenkuin tajusin luovuttaa..
Eipä näyttäis siltä että kondensaattorit olis oksennellu eikä mitään muutakaan, eli ehjiltä näyttävät päällisin puolin. Tuota 6600GT:tä epäilin heti alkajaisiksi viime kesänä ja sen kans taistelinkin jonku aikaa, mutta vika ei liene ilmeisesti siinä, koska kone teki samaa jo ennenku hankin 6600GT:n. Näyttiksen ajureita oon päivittäny iliman tulosta. Miten tuota emolevyä sais testattua helposti?
Ainoa tapa taitaa olla että testi tehdään vaikeimman kautta: Purat koneen ja laitat uuden emon tilalle ja testaat.
Latasin [bold]turskan[/bold] suosittaman CPU Hi-t Professional Edition 2.0 -ohjelman ja testailin. Neljä ekaa pienempää testiä menivät onnistuneesti läpi, mutta viidennen (additional=isoin testi) kone vetäisi itsensä jumiin. Ensin kuului "loksahdus" koneen sisältä, jonka jälkeen kului tasan 20sec ja kone freezasi. Resetoin koneen, mutta windows ei käynnistynyt, vaan sama loksahdus-freeze uusiutui useita kertoja. Virtajohto irti. Johto takaisin ja kokeilin uudelleen saada windowsia päälle. Normaali windowsin käynnistys ei onnistunut (Start Windows Normally), vaan kuului jälleen mystinen loksahdus ja ruutuun ilmoitus: Windows could not start because the following file is missing or corrupt: system32\DRIVERS\nvatabus.sys Tämän jälkeen virtapiuha taas irti ja uudelleen kiinni (kun muu ei auttanut), valitsin viimeksi toimineen kokoonpanon (Last known good configurationin) ja windows käynnistyi. Kellään mitään ideoita?
Kokeile vetää testi uusiksi. JOs käy samalla tavalla niin yritä hankkia jostakin lainksi prossu ja testaa sillä.