Aloin tässä hieman suunnittelemaan tietokoneen päivitystä. Tarkoitus ei ole saada mahdollisimman uutta konetta, vaan semmoinen mitä voi sitten pienellä rahalla välillä päivittää. Tämmöistä vähän mietin... - prossuksi, athlon 64 3800+ (ennen Barton 3000+) - Emolevy, 939Dual-SATA2 (ennen asus A7V880) - näytönohjain, Geforce 7600 GT 256 Mt. Tosin pidän varmaan radeon 9800 Pro:ta vielä hetken aikaa, koska tuohon emoon saanee myös AGP ohjaimen kiinni. (ja rahat on tiukassa) - Muistia on 1Gt, joten en sitä ihan vielä lisää. Tuon emon heitin tuohon suht nopeesti, että siitä en sitten tiedä. Joten miltäs tuo vaikuttaa?
Jos tuo 3800+ on halvempi kuin tämä 3200+ (näin siis voi olla) niin ota silloin tietysti se, kuitenkin kun itse tilasin tanskasta niin tämä oli 50-60 euroa edullisempi sen kaupan hintojen mukaan kuin 3800+ ja kellottuu heittämällä 3800+ asti, tässähän on välimuistit ja kaikki samat mitä tossa että tämä sitten on "täysverinen" 3800+ ja ehkä enemmänkin kun väylänopeus on 200 -> 240. Tuollahan oli ketju tuosta Asrock emosta, sieltä varmaan löytyy lisää. Mikrobitissä oli joskus testi jossa sekä AGP ja PCi-E suorituskyvyn molempien sanottiin olevan hyvin kunnossa. 7600GT on hyvä omassa hintaluokassaan, Asuksella taitaa olla tällähetkellä halvin. Nvidia on kuitenkin ilmoittanut että jossain välissä se laskee tuon hintoja, en tiedä milloin. 1 GT riittää pelikäyttöön toistaiseksi hyvin, ammattimaisempaan multimediaäyttöön on sitten se 2gt+. EDIT: Tuolla on aivan liian korkea hinta nyt 3200+:lle, itselle se maksoi 78e: http://www.itwebbuy.net/submenu/1/2/17/0/0.htm
Kuumeneekohan tuo 3200+ miten pahasti, jos sen 3800+:n asti kellottaa. Eli joutuuko hankkimaan paremman coolerin vai kelpaako prossun mukana tuleva?
Mulla ei tapahdu lämmöissä muutosta vaikka kellottaa, Windowsissa se on alle 40C, nyt justiin pelasin ~15-20 min HALOa, katsoin Everestillä ja lämmöt oli 42 ja laskee. Hiljaisin vaihtoehto tuo vakiocooleri ei uskoakseni kyllä ole. EDIT: Tai no miksei siinä jonkinverran lämpöä tule lisää, mutta siis eivät nousseet ainakaan että mitään huomais.