Musta ruutu?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi biznes 06.08.2006.

  1. biznes

    biznes Member

    Liittynyt:
    01.12.2005
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tota mikä voisi olla vikana kun alan pelaamaan jotain peliä tai esim kun koitan pyörittää 3D markkia niin tulee pelkkä musta ruutu näyttöön eikä suostu menemään siitä eteen päin? olen asentanut näytönohjaimen uudet sekä koittanut vanhoilla ajureille mutta ei tunnu toimivan? entisellä kokoonpanolla missä oli sama näytön ohjain se kyllä toimi iha hyvin mutta kun ostin uuden prossun ja emon( yli puoli vuotta sitten) niin sitten tuli tuo vika?
     
  2.  
  3. teppoI

    teppoI Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    30.04.2005
    Viestejä:
    4,166
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    Oletko kokeillut piirisarjanajureita vaihtaa? Ja onko tuo ongelma jo ollut puoli vuotta ?
     
  4. biznes

    biznes Member

    Liittynyt:
    01.12.2005
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    en ole koittanut vaihtaa... no en ole tarvinnut konetta nyt noin kolmeen kuukauteen ja sitä ennen ei ollut windowsia... tällä kokoonpanolla kone ei ole vielä toiminuut kunnolla.. eli ostin uuden prossun ja emon... olisko jotain linkkiä antaa toho uuteen piirisarjaan?
     
  5. Harzaman

    Harzaman Regular member

    Liittynyt:
    15.12.2004
    Viestejä:
    313
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Auttaako resetointi, vai joudutko sammuttamaan kokonaan virran koneeesta,kun ruutu mustenee?
    Missä peleissä ilmenee? Kaikissako?
     
  6. biznes

    biznes Member

    Liittynyt:
    01.12.2005
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    se lähtee ku painan alt + F4... esim. need for speed most wanted... ja cs (1.6) toimii ihan hyvin.. tosin seki alko jotai tökkii pahasti ja se tökkiminen ei johtunu netti yhteydestä...?
     
  7. biznes

    biznes Member

    Liittynyt:
    01.12.2005
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    veikkaan että vika on näytönohjaimessa..? kun ei tahdo tuo 3dmarkkiakaan lähteä pyörimään... ruutu värisee vähän aikaa ja sitten tulee pelkkä musta ruutu eikä tapahdu mitään.. mutta se lähtee pois kun painan ALT + F4... nii muute äänet kuuluu ihan hyvin ettei äänet niist peleist pätki tai mitää mutta kun se kuva ei tahdo näkyä???
     
    Viimeksi muokattu: 08.08.2006
  8. biznes

    biznes Member

    Liittynyt:
    01.12.2005
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    eikö kukaan osaisi auttaa tässä?
     
  9. aba120

    aba120 Regular member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    3,564
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Oletko katsonut näyttiksen kiinnityksen.
    Prossun kiinnityksen.
    Saako näyttis virtaa kunnolla,tuleeko siihen
    lisävirtaliitintä.
     
    Viimeksi muokattu: 10.08.2006
  10. biznes

    biznes Member

    Liittynyt:
    01.12.2005
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    noi kiinnitettiin tietokoneliikkeessä... veikkaan että prossu ainaki on ihan hyvin kiinni koska muuten se todennäköisesti kärähtäisi... ja näytönohjaimen taidan oottaa irti ja laittaa uudelleen kiinni.. kerran jo koitin niin ihan tukevasti se näyttis näytti olevan siinä kiinni... mutta myös tietokoneeni valittaa kun koitan ajaa emolevyn asennus cd:tä uudelleen niin se valittaa että täytyy ensiksi asentaa näytönohjaimen asetukset ennen kuin asennan sitä cd:tä.. mutta se kumminkin sitten antaa asentaa sen emolevyn... 0len myös monta kertaa asentanut näytönohjaimen cd:n eikä se valita mitään... mutta silti se emocd valittaa...???? viittaisi siihen että näyttiksen asentamisessa olis jotain vikaa??
     

Jaa tämä sivu