User Käyttäjä Salasana  
   
tiistai 7.10.2008 / 15:53
Haku:        In English   Suomeksi   På svenska
afterdawn.com > keskustelu > kotiteatteri > televisiot ja videoprojektorit > ntsc/pal philips 32pf7320a
Näytä aiheet
 
Keskustelualueet
Keskustelualueet
NTSC/PAL Philips 32PF7320A
  Siirry:
 
Kirjoittaja Viesti
HardPora
Newbie
_
4. elokuuta 2006 @ 19:24 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Olen muuttamassa Jenkkilästä takaisin Suomeen ja tietenkään speksien mukaan televisioni ei tue PAL signaalia. Televisiossa on pari komponetti(YUV)-, HDMI-, S-video- ja VGA-liitännät.

Olen miettinyt seuraavia vaihtoehtoja kuvan saamiseksi tuohon ruutuun. On meinaan harmillista pitää pelkästään pleikkarikäytössä.

1. Hommata NTSC/PAL konvertteri. Yleensä nuo kalliit matolaatikot eivät tue kuin komposiitti tai S-video tuloja, joten kuvan laadusta joutuisi karsimaan.

2. Tietikoneen näyttönä jossa DVB-T kortti. Tällöin TV-signaali tulisi välitettyä VGA-signaalilla töllöön. Ongelmia: erittäin hankala käyttää. Kuvaformaatit eivät varmaankaan istu järkevästi ruutuun.

3. Hommata Digiboksi joka osaisi antaa NTSC:tä ulos. (Tuskin löytyy)

4. Asentaa DVD soitin digiboksin ja töllön väliin jo osaa potkia NTSC signaalia ulos. Löytyisikö tällaista jostakin?

Kysymys: Onko DVI-signaalissa myös PAL ja NTSC väriformaatit olemassa? Helpostihan tuon DVI-signaalin istuttaisi HDMI-littimeen.

Kiitos avuista!

Fourier'n muunnons sen sanoo, kaiken voi kuvata ylä- ja alamäellä.....
HardPora
Newbie
_
4. elokuuta 2006 @ 20:15 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lisäys äskeiseen. Olen tuossa aikoja sitten ostanut halvimman mahdollisen DVD-tallentimen Cyberhome DVR1600. Taisi olla hintaa Best Buyssa $99. Olen ollut erittäin tyytyväinen laitteeseen ja ilokseni huomasin tänään, että laite konversoi automaattisesti PAL-signaalin NTSC-muotoon.

Eli nyt saan kuvan Suomessa näkymään kytkiksellä digiboksi => DVD (S-video) => Telkku. Nyt vain toivotaan, että Philipsi kestää 50 Hz taajuutta verkkovirrassa.

Mikäli tiedät konstin jolla saisin kuvan näkymään vielä helpommin tai paremmalla laadulla, niin arvostaisin suuresti kommenttiasi.

Fourier'n muunnons sen sanoo, kaiken voi kuvata ylä- ja alamäellä.....
Aiheeseen liittyviä linkkejä
Kaikki Philipsin televisiot, digiboksit ja DVD-soittimet arvosteluineen AfterDawnin laitevertailussa
 
Aiheeseen liittyviä viestiketjuja Viestejä Viimeisin viesti Keskustelualue
Philips DPV3142 18 4. lokakuuta 2008 DVD-soittimet
Philips DVP5980/12 48 2. lokakuuta 2008 DVD-soittimet
Philips DTR2000 10 22. elokuuta 2008 Keskustelua antenniverkon digibokseista
Philips 37PFL9703H 42PFL9703H 3 26. heinäkuuta 2008 Televisiot ja videoprojektorit
PHILIPS hts3357 kotiteatteri 6 25. heinäkuuta 2008 Aloittelijoiden digivideo-ongelmat ja -keskustelu
Philips 37PFL7662D Kokemuksia ? 2 18. heinäkuuta 2008 Televisiot ja videoprojektorit
Philips DTR-7005 digiboxi 2 3. heinäkuuta 2008 Keskustelua antenniverkon digibokseista
philips 26PFL5522D 2 25. kesäkuuta 2008 DigiTV - Kaikki muut aiheet
Philips MCD708 DVD-stereosarja ja PS3 1 20. kesäkuuta 2008 DVD-soittimet
philips digiboxi dtr7005 1 15. kesäkuuta 2008 Aloittelijoiden digivideo-ongelmat ja -keskustelu

 
afterdawn.com > keskustelu > kotiteatteri > televisiot ja videoprojektorit > ntsc/pal philips 32pf7320a
 

Multimedia: AfterDawn.com | AfterDawnin keskustelualueet
Uutiset: IT-alan uutiset | Uutisia puhelimista
Musiikkia: MP3Lizard.com
Tuotearviot: Laitevertailu | Vertaa puhelimia | Vertaa kännykkäliittymiä
Pelit: Pelitiedostot, pelidemot ja trailerit | Blasteroids.com (engl.)
Ohjelmat: download.fi | AfterDawnin ohjelma-alueet
International: AfterDawn in English | Software downloads | Free, legal MP3s | Gaming downloads | AfterDawn på svenska
RSS -syötteet: AfterDawnin uutiset | Uusimmat ohjelmapäivitykset | Keskustelualueiden viestit
Tietoja: Tietoa AfterDawn Oy:stä | Mainosta sivuillamme | Sivuston käyttöehdot ja tietoja yksityisyydensuojasta
Ota yhteyttä: Lähetä palautetta | Ota yhteyttä mainosmyyntiimme
 
  © 1999-2008 AfterDawn Oy