Mistä voisi johtua koneen pitämä yhtäjaksoinen korkea "vinkuminen"? Vaikka kone on sammutettuna, se vinkuu. Vasta täysin sähköttömässä tilassa vinkuminen loppuu. Kaikki viittaisi siis poweriin tai prosessoriin. Ongalman huomasin juuri äsken, ku tulin kotiin ja kone vinkui. Voi olla, että aiemmin on vinkunut myös, mut nyt vasta huomasin kyseisen ongelman. Eli osaako joku kertoa tarkemmin mikä on vikana, vai olisiko järkevintä kiikuttaa kone huoltosedälle?
Prosessoriin se ei liity. Mutta poweriin siis todennäköisesti, tai mahdollisesti emolevyyn. Eipä tuolla mikään muu oikein voi vinkua kuin kelat. Ainoa mahdollisuus on lähinnä paikallistaa mikä kela siellä vinkuu ja lakata uudestaan. Tosin jos et ole ihan varma mitä teet niin parempi antaa jonku asiasta enemmän tietävän hoitaa tuo.
Jees. Eli koppa oli auki, ja korvat höröllä. Poweri vinkuu, mutten alkanut poweria avaamaan, vaan ajattelin viedä ammattilaisten helliin käsiin koneen. Takuutakin kun on vielä jäljellä. Mitenkäs tämä kelan lakkaus käytännössä toimii?
Kotelo tuuletin vinkui joskus itsellä, joten niitäkin kannattaa kuullostella. Edit: Olin hidas, hyvä että selvisi.
Eli siis ensin hankit jotain ko. lakkaukseen sopivaa lakkaa, jota löytyy varmasti motonetistakin sekä elektroniikka liikkeistä esim. bebek. Sitten etsitään se kela joka lakataan ja eristetään mielellään hieman sen ympärystää ettei lakkaa mene turhaan paikkoihin johon sitä ei tarvitset. Sit vaan lakataan se kela. Ideahan on että raot langan ja sydämen välissä ja ympärillä saadaan umpeen. Mutta tosiaan jos tuossa takuutakin viellä on ja vinkuu pahasti niin mennee takuun piikkiin.
Jees. Taidan jättää lakkauksen ammattilaisten käsiin. Maanantaina täytynee kiikuttaa kone huoltoon. Kiitoksia kaikille avusta!
Siihen ei ihan tavallinen lakka käy,pitää olla komponenttilakkaa jota käytetään sähkölaitteissa,itselläni televisio alkoi vinkumaan, asentaja suihkutti spraypullosta muutaman ohuen kerroksen lakkaa ja vinkuminen loppui siihen,kannattaa antaa noi hommat ammattihenkilön tehtäväksi,ettei tule vahinkoja.