Asensin uuden kovalevyn masteriksi, ja vanhan kovon jossa on jo windows XP ja muuta tavaraa slaveksi. En saa sitä vanhaa levyä näkymään XP:ssä, vaikka bios sen tunnistaakin. Oma tietokone eikä levynhallinta löydä sitä mistään, mutta "Lisää laite" sen löytää. Jumpperointi ja piuhat ilmeisestikin on oikein, vai? Siis missähän mahtais olla vika? Kiitos.
Itse asentaisin kyllä tuon vanhan kovon jossa on xp masteriksi ja sitten tän uuden slaveksi. Asensitko Winnin tuohon uuteen kovoon? Muuten en kyl ymmär et miks ei vanhaa tunnistas koska siltä se muutenkin puuttaisi.
Vanha levy vetelee viimeisiään ja ajattelin siirtää siltä kaikki tiedostot tälle uudelle levylle. Sen jälkeen pitäisin sitä vanhaa varmuuskopioasemana tai paperipainona. Uus levy on 200 Gigan seagate ja vanha 60G:n samsung. XP sp2 ynnä muut päivitykset on ok. Kone on athlon 2400+.
Tiedä sit mitä Windowsi tykkää tost kovon vaihdost "aktivointi" ei pakosti mee läpi... Niin asiaan, kummalla kovolla tämä käyttöjärjestelmä nyt on mistä buuttaat? Onko vanhallakovolla monta osiota? näkyykö ne?
Uudella kovolla on käyttis mistä buuttaan. Vanhalla on 3 tai 4 osioo, eikä ne näy missään. Onko muuta vaihtoehtoo kuin ottta tilapäisesti vanhus käyttöön ja polttaa tiedostot yms. levyille ja siirtää sitä kautta. Ois turhan työlästä hommaa.
Mahtaakohan se bootti sektori hämätä siellä vanhassakovossa(ääh tuskimpa). Tee "tavaraosio" sil uudelkovol jos ei vie oo. Pist se vanhakovo masterkis ja uus... biossist buutit kohilleen. Jos kone nyt tunnistaa sen uudenkovon "tavaraosion" siirrät ne tarvittemas tiedostot sinne. tyhjenät vanhan kovona ja taas uus masterkiks jne...
Tuokin on käynyt mielessä mutta hirvittää toi koneen uudelleen avaaminen ja kaikki piuha työt. Noh, jos ei muita konsteja löydy niin pakkohan se on yrittää.
Ittel tapan pitää kaikki tälässees ongelmatilantees näennäisesti asennettun eli koppaja kaikki auki kovo hädituski kii...(tällö vaa pitää muistaa ol koskemati konee sisuksiin ku virta o pääl). Tollassen toiminna tietty estää jos huonees juoksentelee vaahtosammuttimii(eli näit pienii lapsii).