elikkä. kun alan katsomaan videoita (esim.elokuvia) niin kone tilttaa tietyn ajan päästä siitä kun olen aloittanut katsomisen. tilttaamisen jälkeen värit menevät täysin perseelleen ja tulee herja: tietokone on onnistunut palaamaan vakavasta ongelmasta, käynnistä kone uudelleen saadaksesi sen täysin toimintakykyiseksi. tai ainaki jotain tuohon suuntaan. tämä tapahtuu millä playerillä vain (bsplayer,winamp,media player classic) ennen tätä ei ole tapahtunut mutta nyt on ruvennut tekemään. koneeni ei muuten ole tiltissä, eikä viiruksiakaan pitäisi löytyä. mikä voisi tämän ongelman auheuttaja olla?
aikasemmin kone teki näin: virtalähe veti tuli kuumaksi ja kone tilttas (pätkäs virrat itekseen) laitettiin uus tuuletin virtalähteeseen toimi jonkun aikaa nyt se on ruvennu tekeen taas sitä että pätkäsee (vaikka kone ei kuumene)
VLC soittimella kannattaa vielä kokeilla. Mutta kyllä tuota ylikuumenemista epäilisin. ATI:n kortilla voi kokeilla ottaa VPU recoveryä vielä pois jos se sen takia kaatuisi.