1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Näyttärin kellottaminen

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi Tikkuneq 05.07.2006.

  1. Tikkuneq

    Tikkuneq Regular member

    Liittynyt:
    10.01.2006
    Viestejä:
    585
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Elikkä voiko Ati Radeon 9200 SE:tä kellottaa?

    Jos voi niin miten?

    Samalla kysyn voiko koneen muita osia kellottaa?
     
  2.  
  3. jajumi

    jajumi Regular member

    Liittynyt:
    20.11.2005
    Viestejä:
    216
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Voi kellottaa, (mm.)AtiTool nimisellä ohjelmalla! Voi myös kellottaa muisteja -ja prossua.
     
  4. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Voi kellottaa esim. Rivatunerilla.

    Lataa rivatuner, ja katot vaikka googlesta ohjeita. Se kellottaminen kyllä on säälittävän helppoa.

    Muitakin osia voi, kuten prossua ja muisteja.
     
  5. juhha84

    juhha84 Active member

    Liittynyt:
    12.04.2006
    Viestejä:
    3,752
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    kyllähä sitä kellottaa voi, mutta kysymys kuuluukin että kannattaako kellottaa..... näyttis on nimittäin passiivi jäähdytteinen. oletan että tuo on pakettikone jossa se on kiinni (eihän kukaan täysijärkinen muuten tuota ostaisi erikseen), joten todennäköisesti kotelon jäähdytys on ihan hanurista. Elikkä yksinkertaisesti jos kellotat niin:
    a: kellotuksesta ei ole mitään hyötyä koska lämmöt nousevat liian korkeiksi.
    b: käräytät näyttiksesi koska et osaa lopettaa ajoissa.

    Suosittelen kyllä lämpimästi tuon näyttiksen vaihtamista parempaan jos sillä jotain muuta aiot tehdä kun selata nettiä ja pelata tetristä.
     
  6. braide

    braide Active member

    Liittynyt:
    10.12.2005
    Viestejä:
    1,732
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    ENNEN KUIN ALOITAT->huolehdi kotelon tuuletus kuntoon!!!!
    näyttiksen käräyttäminen kellottamisella tuskin mahdollista (tai kai siihenkin joku onnistuu) mutta normaalisti näyttö sammuu tai menee rakeiseksi tms. jos kellotat liikaa-> tähän auttaa koneen uudelleen käynnistys! prosessorilla oikeastaan sama juttu! itse en ole vielä onnistunut käräyttämään mitää vaikka joskus tuntuu että oikein yritän:) hanki atitool http://www.techpowerup.com/atitool/
    sekä clockgen prossun ja muistien kellotukseen http://www.cpuid.com/clockgen.php
     
  7. -WK-

    -WK- Active member

    Liittynyt:
    12.10.2004
    Viestejä:
    1,654
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Juu en minäkään yhtäkään ole vielä kellotuksella rikkonut, volttejakin on tullut nosteltua tms. :) Kannattaa vaikka googlettaa mihin asti tuota yleensä kellotettaan jos oikein varovainen haluaa olla, mutta yleensä nuo piirit tai muu kone tilttaa ennenkä savu nousee.
     
  8. Pertsa700

    Pertsa700 Guest

    Ei kannata kellottaa, säästä hermoja/korttia/rahaa/vaivaa ja hanki nopeampi näyttis (säästä jonkin aikaa jos tarvii). Prosessorin kellotus on vihoviimeinen koska se jos kärähtää niin kone ei sano enää yhtään mitään ja kunnon prossut on aika kalliita.

    Toki jos löytyy joku vanha kone millä voi kellotella eikä sillä ole väliä vaikka räjähtäis niin kivaahan se voi olla tuo virittely. Itekkin tuossa virittelin mun sapphiren radeon x600pro:ta ja sen jälkeen näyttiksen tuuletin roikkui enää yhdestä kohtaa kiinni ja huusi raaaaaaaaaaaaaaaaaääääääääääääääääääää ja lähetin koko kasan takuuhuoltoon.
     
  9. V-kos

    V-kos Regular member

    Liittynyt:
    13.03.2005
    Viestejä:
    1,345
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    LOL. Sun on tosiaankin parempi jättää kellottelut vähemmälle, jos se saa tuulettimet tipahtelemaan :D
     
  10. Kaakatus

    Kaakatus Regular member

    Liittynyt:
    29.06.2005
    Viestejä:
    1,776
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Juu enpä ole minäkään varsinaisesti kellottamalla mitään käräyttänyt, mutta edellinen Sapphire x600 pro:ta kellotellessa taisi tuuletin olla hieman ylikierroksilla, kun keräsi äkkiä (alle viikossa) itsensä täyteen pölyä ja lopetti pyörimisen. Huomasin vasta viikon yhtäjaksoisen käytön jälkeen katsoa näyttistä, kun ihmettelin miksi pelit tilttasivat 5min pelaamisen jälkeen. Takuuseen meni onneksi ja sain hieman paremman kortin tilalle. Muuten oli kyllä erittäin hyvin kellottuva yksilö.

    Mitään todellista hyötyä et tuon kortin kellottamisesta saa, etenkin passiivi jäähyn takia, mutta eipä ole paljoa menetettävääkään, jos haluaa välttämättä kokeilla. Itse kellottelin kakkoskoneen korttiä (Nvidia Riva TNT 2) ja onnistuin saamaan CS 1.6sen toimimaan +30fps.

    Edit: johtuukohan kellonajan tuottamasta väsymyksestä, mutta hyvät naurut tuosta Pertsan kommentista irtosi. :D
     
    Viimeksi muokattu: 16.07.2006
  11. Pertsa700

    Pertsa700 Guest

    Joo ole hyvä vaan on tuo mun kellotustarina just yhtä surullinen kuin miltä näyttää - onneks meni vielä takuuhuoltoon..
     
  12. braide

    braide Active member

    Liittynyt:
    10.12.2005
    Viestejä:
    1,732
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Pertsa700 joo jätä noi kellottelut välii ku ne ei näytä sun juttus olevan ja sitte toi x600-sarja onkin muuten oikein kellottelujen ihme kortti :) LOLLED
    EDIT: niin pertsa mitäs jos perehtyisit vaikka eka tuohon kellotteluun ja sitten vasta tulisit neuvomaan muita miten kelllotellaan..
     
    Viimeksi muokattu: 17.07.2006
  13. Pertsa700

    Pertsa700 Guest

    No niin.

    Eli tiedän kyllä miten näyttis kellotetaan, ja jos olen neuvonut jotakuta niin kaikki mun tiedot on peräisin kokeneemmilta afterdawnin ja ulkomaisten keskustelupalstojen käyttäjiltä. Ilmeisesti et huomannut sitä pointtia mikä mun kirjoituksissa on aina, eli kun nuoret kundit kysyy kellotusvinkkejä niin pyrin parhaani mukaan saamaan niiltä kellotusajatukset pois koska se nyt vaan on fakta että virittelyn riskinä on AINA laitteen hajoaminen. Sen verran vastuuta pitää meidän vanhempien ihmisten ottaa, että ei neuvota tekemään mitään tyhmää. Lopetan nyt aiheen seuraamisen.

    Pertsa
     

Jaa tämä sivu