Mikä hajosi?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi simleino 02.07.2006.

  1. simleino

    simleino Member

    Liittynyt:
    14.05.2005
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Asensin tietokoneeseen ylimääräisen kotelotuulettimen. Asennus onnistui muuten hyvin, mutta näyttöön ei tule enää signaalia. Kone käynnistyy, mutta näyttö pysyy standby-tilassa. Ei mitn reaktiota vaikka liikuttaa hiirtä jne. Otin tuulettimen pois ja ei sittenkään toimi enää. Mielestäni edes koskenut näyttikseen asentaessani tuuletinta.
    Ensimmäisellä kerralla asentaessani tuuletinta en asentanut lainkaan emolevyn pinniä kiinni, voiko sillä olla vaikutusta asiaan?
     
  2.  
  3. simleino

    simleino Member

    Liittynyt:
    14.05.2005
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Käynnistys piippausta ei kuulu, mutta kone sammuu kun pitää virtanappia pohjassa. Viittaa kai siihen että emo toimii?
     
  4. braide

    braide Active member

    Liittynyt:
    10.12.2005
    Viestejä:
    1,732
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    katohan kaikki liitännät voi olla että jokin johto on irrronnut, sillä aika helposti näin voi käydä. katso että vga-johto on myös kiinni...
     
  5. simleino

    simleino Member

    Liittynyt:
    14.05.2005
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kaikki johdot on paikallaan.
     
  6. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tarkistappas, että näytönohjain on varmasti pohjassa ja kunnolla kiinni.
     
  7. Hz4

    Hz4 Guest

    Jossei mika-b neuvonkaan jälkeen mene päälle niin nappaa virtalähteestä virtapois ja virtajohto samalla irti. Odota 30sec ja tuuppaa piuha takaisin koneeseen. Sitten yrität käynnistää koneen uudelleen.
     
  8. JulGubbe

    JulGubbe Regular member

    Liittynyt:
    27.08.2005
    Viestejä:
    319
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos tuuletin voi ottaa virtansa sekä emon 3pinnisestä liittimestä ja molex-liittimestä, vain toista näistä tulisi käyttää.

    Jos kytket molemmat, saattaa jotain rikkoutua. Yleensä pelkää flekti mutta se saattaa viedä jotain mukanaan. (mutua :p)
     
  9. simleino

    simleino Member

    Liittynyt:
    14.05.2005
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Näyttis on pohjassa, ja kokeilin tuota virtajohdon poisottamistakin, mutta ei herää näyttö. Seuraavaksi tarvitsisi varmaan ruveta selvittämään mikä on rikki. Tiedä sitten mistä lähtisi liikkeelle?
     
  10. NoSkillZ

    NoSkillZ Regular member

    Liittynyt:
    13.04.2006
    Viestejä:
    288
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Minulla vanhasta koneesta meni agp korttipaikka "rikki" jonkun pinnin kohalta kun asensin muistia ja hieman nojasin kädellä korttiin. Sen sai kyllä toimimaan kun otti kortin pois ja painoi takaisin, mutta välillä lakkas aina toimimasta ja piti asennella sitä uudestaan. Toinenkaan kortti ei toiminut sen paremmin, eikä väylän puhdistuskaan auttanut.

    Suosittelen ottamaan sen irti ja painamaan takaisin ja jos mahdollista niin koita toisella kortilla. Muistitkin kannattaa tarkistaa jos olisivat hajonneet.

    Muistithan maadoittaa itsesi välillä kun asensit tuuletinta, ettet siten särkenyt mitään.
     
  11. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tarkistitko myös mahdollisen näytönohjaimen lisävirtaliittimen?
     

Jaa tämä sivu