näyttiksen piip ääni

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi tietomies 26.06.2006.

  1. tietomies

    tietomies Member

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kokeilin asentaa uutta näytönohjainta joka vaatii 350w virtalähteen kokeilin sitä 300wattisella josko toimisi. Kun laitoin virran koneeseen niin kuului vain jatkuva piip eikä kuvaa tullut onko tuo sen merkki että virta ei riitä vai että kaikki meni vituiksi?? näytönohajin on oikein valittu ja muuten käypäinen.
     
  2.  
  3. jajumi

    jajumi Regular member

    Liittynyt:
    20.11.2005
    Viestejä:
    216
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Luultavasti sinulla ei ole kunnolla kiinni näytönohjain tai muistit. Tai ne on hajonnut. Myös jos olet BIOS:in asetuksia säätänyt on ne voinut kusta.

    Eli tarkista, että näytönohjain on kunnolla kiinni (tarkista myös mahdolliset lisävirta liittimet) ja tarkista myös muistit. Jos taas olet säätänyt BIOS:in asetuksia käytä paristoa irti jonkun aikaa.

    EDIT:Tarkista myös kaikki muut liittimet
     
    Viimeksi muokattu: 26.06.2006

Jaa tämä sivu