Jees, eli päivittelin tuossa ATI:n 5.11 ajurit uusimpiin ja huomasin, että nämä uudemmat (Control Center) ajurit on paljon raskaammat kuin vanhat, joista minulla oli pelkkä Control Panel versio. Eli kysymys kuuluu, mikä ajuri versio noista ATI:n sivuilla olevista ajureista olisi tätä Conrol Centeriä kevyempi vaihtoehto, vai saapiko tuollaista Control Panelin tapaista enään ollenkaan? [editiä] Yksi mahdollisuus on tietenkin asentaa pelkkä ajuri, mutta siinä taas on se huonopuoli, että sitten ei saa mistään päivitysvälin syrjäytystä päälle tai värisäätöjä.
Kokeile Omegan ajureita,niissä monipuoliset säädöt ja kaikki toiminnat mitä voisi kuvitella tarvitsevansa.Eikä ainakaan omasta mielestä ole raskaat,päinvastoin. http://downloads.guru3d.com/download.php?det=1411 ,XP:lle.
Kiitos kun jaksoit vastata. Noita voisi vaikka testata. Ei ne ATI:n omatkaan muuten ole raskaat, mutta itsellä niin vähän muistia, että kone hidastui heti kun tuo Control Center nosti muistinkäytön melkein 400mt Tarviiko noihin mitään ATI:n omia ajureita vai saako surutta poistaa kaikki ja iskeä Omegat tilalle?
Nonni, asensin nuo ja hyvin näkyypi toimivan. Tuosta näkyi olevan muutakin hyötyä, sillä esim C&C Generalsin peluu oli ennen mahdotonta, koska VPU Recover heitti aina n.10 minuutin pelaamisen jälkeen windowsiin. Nyt pelasin melkein C&C:tä parituntia ongelmitta Kiitokset!