Elikkäs formatoin koneen, jonka jälkeen kone kysyy windowsin cd-keytä tai sitä.. Laitoin koodin useasti oikein, silti kone herjaa että koodi olisi väärin. Mistä tämä johtuu, ja miten kyseisen ongelman saisi korjattua ? Kiitos etukäteen.
Et saa ollenkaan Windowsia edes asennettua siis? Onko käytössä alkuperäinen levy jolta Windows on aiemminkin asennettu? Nimittäin cd-keyt ovat asennuslevytyyppikohtaisia, esim. OEM-levyn CD-key ei käy Retail-levylle tai päinvastoin.
Kyllä sain windowsin asennettua mutta nytten se antaa 30 päivää aikaa aktivoida windows, johon koodi ei toimi .
Windowsin aktivointi onnistuu netin kautta vain tietyn määräajan ja vain pari asennuskertaa. Sen jälkeen täytyy soittaa aktivointipalveluun (ilmainen?), he kyllä osaavat antaa toimivan aktivointikoodin.