A-Link RR24AP

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi pisberg 26.05.2006.

  1. pisberg

    pisberg Guest

    noniin ei tainu ihan osua nappiin paikka mutta en oikein löytäny muutakaan järkevää paikkaa tälle..

    http://www.a-link.com/fi/RR24AP.html

    elikkäs mielipiteitä kokemuksia tuosta laitteesta.
    ajattelin ostaa mutta netissä oli jotain juttuja että ei oikein toimi!?

    tällähetkellä on käytössä telewell TW-EA200 motukka+ linksys BEFSR41 reitin + linksys WRT54G wlan reitin(DHCP poistettu käytöstä), ja kun ei jaksais pitää 3 härveliä ku vois olla kaik samassa... mutta se pitää myös toimia 24/7=)
     
  2.  
  3. jk3

    jk3 Member

    Liittynyt:
    26.05.2006
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minulla on tuollainen Road Runner ADSL tukiasema kellarissa jakamassa internetyhteyttä. Hyvin on toiminut, masiina tietenkin aina päällä. Kuuluvuus puutalon rakenteiden läpi ilmeisesti riittävä, Windows ilmoittaa lagattomalle sovittimelle täydet 54Mbps tänne yläkertaan asti.
     
  4. jmpk

    jmpk Guest

    En henkilökohtaisesti suosittele: tuli soneran kaistan mukana ja ensimmäinen laite pätki ulkoverkon liikennettä -> vaihdettiin-> uudessa pätkii wlan ja välillä menee ihmeellisesti muutenkin sekaisin. mm. tässä joku aika sitten sekoitti dhcp:n.
    Ja asetuksetkin on aika surkeat. Ei jaksa leikkiä -> on ollut tarkoituksena vaihtaa erilaiseen, mutta ei ole vielä (!) saanut aikaan.

    ennemminkin vaikka: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=10013
     
  5. pisberg

    pisberg Guest

    mulla ollu sama juttu kun ostin tuon linksys WRT54G wlan reittimen,reittimenä se toimi noin 1-2 vuorokautta sit se jumahti ja se oli käynnistettävä uudestaan + et kaik koneet mitkä oli käynnissä oli myös pakko buuttia, 2 kertaan olen härvelin vaihtanu,useampaa uutta firmawarea kokeillu ja linksyssin tuotetuen kanssa yrittäny selvittää mutta turhaan,nyt se toimii ku ei o DHCP käytössä siinä vaan kytketty toho vanhempaan reittimeen kiinni joka sit toimii ilman mitään ongelmaa.
    ja en halua tollasta säätämistä uudestaan, toi zyxel vois kyllä olla ihan hyvä vaihtoehto.
     

Jaa tämä sivu