DVD-komboasema ei tunnista DVD:eitä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi JoksuJ 15.05.2006.

  1. JoksuJ

    JoksuJ Guest

    Elikkäs ongelma on seuraavanlainen: Omistan DVD-komboaseman ja se on ennen toiminut normaalisti. Lukenut siis cd:t ja dvd:t normaalisti.
    Nytten kun kokeilin pistää sinne DVD:n sisään se ei lue sitä > omassa tietokoneessa se näyttää sen aseman CD-asemana kun levy on sisällä. Kone avaa myös Neron aina tuolloin eli se luulee että levy on tyhjä.

    Tiedän ainakin etten ole levyjä liian nopeasti polttanut joita sinne yritän laittaa nyt> sillä ne ovat ennen toimineet eikä 4x ole turhan nopea DVD:n polttamiseen.

    Alkuperäiset kaupoista ostetut leffat asema pyörittää kyllä mutta ei poltettuja dataa/muuta sisältäviä dvd:eitä. Asema pyörittää kanssa tavalliset CD:t normaalisti. Hassua kyllä> voin myös polttaa asemalla dvd:eitä mutta antaa nerossa vaihtoehdoksi vain 4x vaikka levy tukee 8x mutta se nyt ei haittaa, ei dvd:eitä polteta kiireellä muutenkaan.

    Hmmh, apuja siis tähän kaivataan.
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Oletko polttaessa sulkenut levyt (eli ei multisession tai pakettikirjoitus levyjä)?
     
  4. JoksuJ

    JoksuJ Guest

    Olen sulkenut levyt aina.
     
  5. JoksuJ

    JoksuJ Guest

    Hassua, kokeilin kyllä tuota sulkematonta dvdtä mielestäni..
    Nyt kun kokeilin polttaa uuden sulkemattoman dvd:n niin se toimii asemassa. Suljettu ei toimi o_O, no kaipa sitä sitten tyytyy tähänkin. Eihän noita datalevyjä ollutkaan kuin viitisenkymmentä joita en voi
    lukea tällä koneella.:) Onneksi muitakin koneita :)
     

Jaa tämä sivu