Eli onko viime päivien helle vaikuttanut koneittenne lämpötiloihin? Jostain syystä omastani on noussut lämpötilat 3-5 astetta sen mitä ne yleensä konehuoneen puolella ovat. En muuten edes olisi huomannut, mutta tuo AMD prossun tuuletin pyörii äänekkäämpänä kun se joutuu työntämään pois normaalia enemmän lämpöä. Mitään prosessia en ole löytänyt mikä aiheuttaisi tuon, cpu:n käyttä on 1-3% välillä-
no onkos tuo nyt joku ihmekkin, jos jäähdytys ilma on lämpimämpää ni tottakai koneen lämmötkin nousee... kotona tais olla jo pahimmillaan 28astetta lämmintä(auringon paistaessa ikkunasta sisälle), koneen lämpöihin tällä ei tosin suurempaa vaikutusta ollut--->automaattisesti säätyvät tuulettimet vaan rupes humisemaan kovemmin, sitten kun tosi kesä alkaa ni veikkaan ettei enää tuulettimissa riitä potku(wanhassa rivitalossa ei tunnetta sanaa: ilmastointi ...tuuletusikkunat ja harvat tuuletusluukut vaan auki)
Joo kyllähän se kesä sää vaikuttaa siihen koneenkin lämpötilaan! esim. Kaverin kellari ympäri vuoden 17-20°C. Koneeni 10h idle, cpu: 42°C Kotona yläkerrassa kesäisin 20-33°C (riippuen auringosta) Koneeni 1h idle, cpu: 46°C/57°C tosin db fanaatikko joltain astein!^^ eli prossu cooleri AINA (ellei pakko) min kierroksilla.. jos tosin musaa kuuntelen tahi leffaa katon pikkasen isommilla volsseilla, niin silloin voi kelistä riippuen lisätä kierroksia reippaasti.
Mulla ei ole lämpö noussut, vaikka kesä onkin alkanut. Ainakaan vielä. No tässä talossa kyllä on ilmastointi, ettei täällä kesälläkään ole 25 astetta enempää.
Ei se kesä aina niitä lämpöjä nosta riippuu kanssa monesta tekijästä. Yksn niistä on se huomeenlämpötila toinen taas koneen sijoitus paikka (auringolle alttiina jnejne). Mut ei ole kyllä ittellä noussu noi lämmöt. Johtuu varmaan siitä, että huomeen ikkuna kesät ja talvet auki WTF? "kyllähän se kesä sää vaikuttaa siihen koneenkin lämpötilaan!" sitten heti perään "Kaverin kellari ympäri vuoden 17-20°C." niin? onkos tuo 20°C se kesäajan lämpötila... Ei paha.
tossa sunnuntaina kun varjossa oli 24'C niin täällä huoneessa lämpö n.32'c (Ilta-aurinko niin kivan lämmin huone myös öisinkin, aamuisin kylmä)
Oma asuntoni on aika viileä eikä kone ole lähellä ikkunaa tai muuta sellaista missä aurinko paistaisi. Siksi en ole ihan varma onko lämpötilan nousun syynä kesä vai jokin muu.
Jos ei ole kesässä syy, niin koneelle kannattaa antaa valohoitoa! eli pellit auki ja kompuralla tjs vähän ilmaa sisuksiin et pölyt häipyy.. konehan kannattaisi puhistaa pölyistä n. kerran kuussa. Tosin jotkin koneet eivät ime pölyä hyvän modauksen tai muuten vaan hyvän kotelon ansiosta!
On mullakin ollut, mutta se ei ole suositeltavaa esim. kaverilla näin, kun sen kone oli ihan tilt:ssä, niin avattiin koppa ja näyttiksen tuulari oli jumissa, kun oli täynnä pölyä! tollasten varalta kannattaa konetta putsailla. On itselläni tosin 1*Äänikortti kärähtänyt pölyn takia, mut se tapahtuikin joskus -00