Koneen Ghz laskenneet radikaalisti!?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Belchior 07.05.2006.

  1. Belchior

    Belchior Guest

    Mitä mun koneelle on tapahtunut kun ohjauspaneelin järjestelmä tiedoissa se väittää koneen olevan 1,20ghz vaikka tämä on 1,6ghz? Ennen siis lukenut aivan oikein, mutta tossa vähä aika sitten päivitin biossin ja jotain muita ajureita MSI live monitorin avulla, ja äänikortin ajurit kanssa realtec ac97.Huomasin vaan tos yks päivä sattumalta tämän virheellisen luvun..eikai prossu ala vetään viimesiään?vai onko kyseessä vain virheellinen luku joka ei vastaa todellista.pystyykö biossista katsomaan prossun nopeuden?
     
  2.  
  3. Camee

    Camee Guest

    Varmaankin BIOSin päivitys veti asetukset oletusasetuksiksi. Se korjaantuu menemällä BIOSiin ja muuttamalla asetukset, kuten ne oli. Vähänkin vanhemmilla koneilla käy näin, kun päivittää BIOSin.
     
  4. Belchior

    Belchior Guest

    eli missä siellä BIOSsissa se kohta on tarkalleen, kun en tiedä oikeen paljoakaan biossista. :)
     
  5. Hz4

    Hz4 Guest

    Prkl... luin vääri-en tie AMD BIOS toiminnoista. Sry......
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 08.05.2006
  6. Camee

    Camee Guest

    Minullakaan ei ole nyt sellaista konetta käytössä, josta voisin katsoa sinulle ohjetta. Odotetaan, jospa joku viisaampi sattuisi tämän ketjun lukemaan.
    Väyläkerrointa siinä pitäisi saada ylemmäs.
    Vaikuttais siltä että sinun väyläsi on 133Mhz ja kerroin nyt 9. Silloin nopeus tulisi tuo 1200Mhz. Jos saat kertoimen nostettua 12, niin pääset takaisin 1600Mhz:n. tämä on siis vain arvio, kun en tiedä sinun BIOSista sen enempää. Mutta kannattaa ainakin tarkistaa, onko kerroin tuo 9.
    Jos on, niin sitä taulukkoa alaspäin löytyy kerroin 12 muunmuassa. Valitset sen ja Save and exit-valinta ja buuttaa. Pitäisi toimia.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 08.05.2006
  7. lettas

    lettas Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    03.03.2003
    Viestejä:
    4,416
    Kiitokset:
    221
    Pisteet:
    93
    Mikä prossu on kyseessä? Athlon? Väylätaajuus on luultavasti väärä, eli 100/133/166 mhz.
     
  8. AkZuh

    AkZuh Active member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    2,146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    itse veikkaisin että bios päivityksen yhteydessä fsb arvo laski 166 -> 133 joka aiheutti tän hertsien vähenemisen. kokeile nostaa biosissta fsb takaisin 166mhz ja tallentaa asetukset. sen jälkeen pitääs kaikki olla ok. itsellä oli aikoinaan ongelmaa 1800+ athlonin kanssa, heitti fsb arvoa 100 vaikka voisikin olla 133mhz. aina biossista nostamaan vain sitten, enemmänkin olis PROSSU kulkenut mutta emo ei antanu myöten. halpis emo kun oli.
     
  9. AkZuh

    AkZuh Active member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    2,146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    tupla
     
    Viimeksi muokattu: 08.05.2006
  10. Belchior

    Belchior Guest

    sori, mun prosessori on siis AMD Athlon 1,6ghz.en nyt muista oliko xp1900 vai 1800..mutta 1,6ghz tämä oli ainakin vielä ennen Biossin päivitystä..Eli katoin sen Biossista sen FBS, niin se oli 100,nostanko sen 166 vai mihin?ettei mee väärin.
    Ihme säätöjä tullu kun päivitin tän biossin..just sain dvd aseman toimimaan kun olitippunu DMAsta PIO tilaan ja nyt sitten tämä..mitähän seuraavaksi
     
  11. Camee

    Camee Guest

    Näyttäis sille, että kerroin on 12 ja nopeus sata. Siitä tulee 1200Mhz. Jos nostat FSB:n 133MHZ:n, niin nopeus on kutakuinkin 1600Mhz. Eli nosta nopeus 133Mhz:n. Älä yli.
     
  12. Belchior

    Belchior Guest

    ok kiitos, kokeilen heti tuota
     
  13. AkZuh

    AkZuh Active member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    2,146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    133 riittää, ei välttämättä toimi 166 väylällä ^^
     
  14. Belchior

    Belchior Guest

    Kiitos kaikille vastanneille, ongelma on solved :)133 nostin cpu clockin niin nyt on taas normissa nopeus, kiitos!
     
  15. Camee

    Camee Guest

    ole hyvä :)
     
  16. AkZuh

    AkZuh Active member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    2,146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    hyvä että ongelma korjaantu. eipä vaikeeta ollut, eihän? ;)
     

Jaa tämä sivu