Hankin uuden tietokoneen ja sen mukana tuli emolevylle integroitu äänikortti. Käyttöjärjestelmä on Win XP. Vanhalta koneelta siirtämistäni peleistä tuntuu toimivan enää vain muutama - epäilen syyn olevan juuri äänikortissa. Pelien äänet eivät kuulu ja joskus pelit jumiutuvat samalla hetkellä kun pitäisi kuulua ääniä. Puhun nyt vanhoista DOS-peleistä tyyliin Civilization I, Star Control II, UFO, Syndicate. Onko tällainen ongelma kovinkin yleinen? Vanhassa koneessa oli Windows 98 ja äänikorttina Sound Blaster AWE 32, ja kaikki tuntui olevan ok. Voisiko erillisen Sound Blaster -äänikortin hankkiminen saada äänet toimimaan myös vanhoissa peleissä? Onko kokemuksia mainitsemieni pelien toimivuudesta uusissa tietokoneissa?
Uskoisin että tuo VDMSound on ratkaisu ongelmaan.Äänethän noissa DOS-peleissä yleensä ontuvat. http://sourceforge.net/projects/vdmsound/ "Ohjelma emuloi SoundBlaster sekä AdLib-ympäristöjä, kykenee tuottamaan FM- ja MIDI-ääniä sekä toimii myös virtuaalisena peliporttina niitä pelejä varten, jotka tukevat joystickilla pelaamista. Ohjelma lukee myös cd-asemassa pyöriviä pelejä."
VDMSoundillahan pitäisi lähteä toimimaan, toimimattomuushan johtuu winXP:stä ja liian moderneista äänikortin ajureista jotka eivät dos pelejä enään kunnolla tue. Niiden pelien osalta jotka eivät tahdo VDMS:n avullakaan toimia, voit kokeilla DOSBox emulaattoria http://dosbox.sourceforge.net