Logitech G15 Näppis ongelma...

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi funcom 27.04.2006.

  1. funcom

    funcom Member

    Liittynyt:
    05.10.2005
    Viestejä:
    13
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ostinpa kyseisen näppiksen ja heti ensimmäisellä pelikerralla tuli vastaan ongelma. Räiskintä pelejä pelatessa (Counter Strike) on tapana ainakin itsellä liikkua kävellen. Tähän tulee käytettyä kolmea näppäintä yhtäaikaa eli shift + nuoli ylös + vasen tai oikea nuoli. Ongelma on että vasempaan suuntaan liikkuminen onnistuu ongelmitta, mutta kun yritän peleissä siirtyä oikealle painamalla shift + nuoli ylös + nuoli oikealle menee äijä vain eteen päin kävellen. Vasta kun löysään shiftin tai nuoli ylös liikkuu äijä oikealle.

    Onko nyt kyseessä joku säädettävä näppäimistön puskuriongelma vai kuseeko tämä näppis? Aikaisemmilla näppäpimistöllä en ole törmännyt kyseiseen ongelmaan.
     
  2.  
  3. 0pete0

    0pete0 Member

    Liittynyt:
    23.04.2006
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Vaiha se kävelynappi johonki toiseen ja kokeile sitte. Jostaki olen jotaki kuullu että jossaki napissa on semmonen ongelma ettei voi sitte painaa montaa nappia pohjassa jos se on käytösssä. Vaihappa se nappi ja kirjota uuestaan. Joku enemmän tietävä voi sitte kertoa miten toimii jos näillä minun neuvoilla ei pelitä :)
     
  4. Solitude

    Solitude Regular member

    Liittynyt:
    12.02.2003
    Viestejä:
    137
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itsellä on mx3100(?) desktop. Hiiri mx1000 toimii ongelmitta, mutta näppiksessä on samankaltainen ongelma.

    Hiipiminen(shift)+ eteen + sivulle + hyppy(space) onnistuu, mutta jos vaihtaa hypyn aseenvaihtoon(numero) niin kuuluu vaan pc-speakkerin piippaus - ilmeisesti radiosignaali ei riitä kantamaan useampaa näppäintä samaan aikaan.

    Rasittavaa aina välillä ja tiukoissa paikoissa kun tuon unohtaa niin tulee nokille.

    Ilmeisesti asialle ei voi ainakaan minun tapauksessa tehdä mitään, koska kysymys on laitteen omista ominaisuuksista: kuinkaa montaa näppäimen painallusta voidaan välittää samanaikaisesti.

    G15 näppiksen kohdalla ongelma tuntuisi oudolta, koska näppis on suunniteltu nimenomaan pelaamiseen - luulisi otetun huomioon että tarvitsee painaa useamaa näppäintä samanaikaisesti kuin normaalikäytössä.
     
  5. funcom

    funcom Member

    Liittynyt:
    05.10.2005
    Viestejä:
    13
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Heps. Kävely napin vaihto ei vaikuttanut asiaan. Edelleen toimii kolme nappia pohjassa kaikkien muiden kanssa paitsi nuoli oikealle -napin kanssa. Lueskelin netistä aiheesta ja näyttää olevan jonkinlainen suunnittelu moka. Moni nuolilla pelaava on törmännyt samaan ongelmaan peleissä..:( On siinä taas joku Logitechin insinööri suunnitellut melkoisen peli näppiksen... :)

    Eli muillekin tiedoksi jos käytät pelaamiseen nuolinäppiksiä ei kannata ostaa Logitech G15. Tänään lähtee takaisin näppis liikkeeseen ja sitten pitääkin etsiä joku korvaava.
     
  6. SSaarinen

    SSaarinen Regular member

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    1,182
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Itselläni on myös Logitechin mx-1000 hiiri ja se langaton näppis. Aina välillä tulee sama vika, että liikkuminen menee ihan omituiseksi. Se korjaantuu aina, kun painan näppiksen pohjassa olevaa reconnect-painiketta. Vähän aikaa hakee ja sitten kaikki toimii taas moitteettomasti. Ei kuitenkaan näköjään päde nimenomaan sinun ongelmaasi, jos on suunnitteluvika.
     

Jaa tämä sivu