äänen ja videon purkua

Viestiketju DivX, XviD ja muut MPEG-4 -formaatit -osiossa. Ketjun avasi kepsu 06.05.2003.

  1. kepsu

    kepsu Member

    Liittynyt:
    04.03.2002
    Viestejä:
    70
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Öö..siis mulla on bin -paketti joka sisältää valmiiksi svcd:lle authorisoidun leffanpätkän. No tämä leffa on sen pituinen että se vaatinee kaksi levyä, eli kaksi polttoa varten tehtyä image-pakettia. Ajatus olisi kuitenkin vääntää raina DVD-Rlle kun sellainen on. Bin paketin purku kovolle ei ole ongelma vaan se kuinka tuon filkan saan yleisesti ymmärrettävään muotoon?

    Toinen ongelma liittyy erääseen pieneen netistä imuroituun pätkään, se on pakattu Xvid:lle (2-pass), audio 128kbit ac3. Ajatus olisi päästä tuohon audio raitaan kiinni mutta vaan kun ei onnistu, ei oikein millään. Kone murjaisee että videossa oleva ääniraitaa ei osata käsitellä. Koneessani on kyllä kaikki codecit,yms asennettu. Filmi näkyy ja kuuluu normaalisti media soittimessa. Neuvoja?
     
  2.  
  3. Tomcat

    Tomcat Regular member

    Liittynyt:
    23.07.1999
    Viestejä:
    272
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  4. kepsu

    kepsu Member

    Liittynyt:
    04.03.2002
    Viestejä:
    70
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tuli vastaus kuin kaupan hyllyltä, kiitos :)
    Bin purku onnistu hyvin, mutta tuo ääni tuottaa ongelmaa, olen kokeillut just VirtualDubilla ja avi2wav:illa mutta kun ei pelitä. Softat tekee komiasti wavin mutta toistaessa se väittää ettei tiedostotyyppi ole yhteensopiva, tai jotain sinnepäin. Kuitenkin edelleen leffaa toistaessa ääni tulee kuvan kanssa kiltisti..en nyt jaksais lähtee virittelee mitään analogista nauhoitusta-toistoa-nauhoitusta koneen äänikortin kautta..
    Onko lisää neuvoja?
     
    Viimeksi muokattu: 07.05.2003
  5. Tomcat

    Tomcat Regular member

    Liittynyt:
    23.07.1999
    Viestejä:
    272
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  6. kepsu

    kepsu Member

    Liittynyt:
    04.03.2002
    Viestejä:
    70
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitoksia jälleen vastauksesta. Alkuperäinen idea on vääntää tuo Xvid -raina mpeg2lle, jotta sen saa DVD-R:lle. Olen vääntänyt ja kääntänyt tuota failia vaikka millä (mm.TMPEnc,LSX,..) mutta suoraan se ei taitu -herjaa audiosta. No siitä sain ajatuksen että puran sen audion erikseen ja sitten uudemman kerran, sillä tiellä ollaan.

    Tuolla Mod versiolla kokeilin mutta avi -> wav ei toiminut. Demux Audiota en ole kokeillut, sitä kokeilen sitten seuraavaksi.
     

Jaa tämä sivu