Uuden kiintolevyn hankkimiseen liittyviä kysymyksiä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi sp0ngebob 24.04.2006.

  1. sp0ngebob

    sp0ngebob Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hei vaan kaikille.

    Kovalevyihin liittyvä merkintätapa ja niistä saatava informaatio on mielestäni ollut sekavaa ja vähintäänkin epäselvää, joten tässä olisi pari kysymystä johdannon kera.

    Eli siis, minulla on ASrockin K7S41GX emolevy. Olen harkinnut uuden kiintolevyn ostamista, ja mennessäni erään hintavertailun kautta IDE-tyyppisiin kiintolevyihin ja sieltä jälleenmyyjien sivulle saan nähtäväkseni vain kiintolevyjä, joiden liitäntätapa on ATA-100 tai SATA, jollaista en usko emoni tukevan. Eräs ystäväni, joka opiskelee it-alaa, väittää kivenkovaan että ATA-100 ja IDE ovat sikäli eri asioita, että niitä ei voi kytkeä samaan IDE-väylään, eli esim kovon kytkeminen cd-aseman kanssa rinnan ei onnistuisi ja huolenaihetta on tullut senkin suhteen tukeeko emo tätä levytyyppiä lainkaan. Tosin valmistajan sivulla tosin lukee selkokielellä että ATA-100 supported. Kysymykseni siis kuuluvat: 1) Miksi IDE 3.5 valikonkin alta tulee nähtäväksi vain ATA-100 liitäntäisiä kovoja? 2) Käykö ATA-100 liitäntäinen kovo emolevylleni ja jos käy, millaisilla kaapeleilla se kytketään, miten ja mihin emolevyllä? (tästäkin oli epäselvyyttä...)

    Ja harkitsemani emolevyn tietoja olisi tässä:
    Valmistaja/merkki: Western Digital Caviar WD2500JB Special Edition
    Kapasiteetti: 250Gt
    Koko/muoto: 3.5" x 1/3H
    Liitäntätyyppi: ATA-100
    Liitin: 40-nastainen IDC
    Puskurimuisti: 8Mt
    Laajentuvuus / kytkeytyvyys:
    1 x IDE/ATAPI - 40-nastainen IDC
    Yhteensopiva muistipaikaksi:
    1 x sisäinen - 3.5" x 1/3H
     
  2.  
  3. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Emollasi on 2 IDE-väylää joihin voi kytkeä IDE-laitteita 4 kappaletta. Emosi tukee ATA 133/100/66/33 nopeuksia, joten ei mitään ongelmia. (ja vaikkei tukisikkaan niin kytkeminen onnistuu silti)

    Eli kiintolevy jota suunnittelet sopii emollesi ihan IDE-kaapelilla kytkettynä. (ATA100 kaapeli)

    ATA100 on vain IDE-kiintolevyn nopeustyyppi.
     
  4. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ensiksi toi kovo käy koneeseesi jos bios ja käyttöjärjestelmä vain tukee noin suurta kovoa.(kaapeli on IDE, kovo on ata/100 jossa liitäntä Pata/100 "IDE"...)
    Cd-asemaa ja kovoa ei tietääkseni voi kytkeä samaan piuhaan(sekoittavat toisensa).
    Kovot kytketään Primary IDE/IDE1 tms. paikkaan, kovo jossa on käyttis "master".iks(ylimmäks) se laajennus kovo "slave".ks(keskimmäiseks)...

    Korjatkoon "paremmin" tiettävät, tällänen käsitys mulla jäi kun noit kovoi joskus aikaa sitten säätelin...

    Edit: Myöhäs ja pahasti... :)
     
    Viimeksi muokattu: 24.04.2006
  5. Ysf

    Ysf Active member

    Liittynyt:
    02.10.2005
    Viestejä:
    1,954
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    68
    opiskeleeko kaverisi koodariksi kenties ;-D

    Jos lykkäät ATA-100 kiintolevyn emoon joka tukee ATA-66 nopeutta, niin homma toimii mutta arvaat varmaan että saako kiintolevystä sitten kaikkea nopeutehoa irti. Hitaamman mukaan aina mennään.

    Kun noita laitteita kytkee, niin ainoa asia millä on väliä niin kiintolevy jolla käyttis on olisi hyvä olla ensimmäisen IDE-väylän MASTER-laite. Se ei tosin ole pakollista sillä nykypäivän BIOSit osaavat kyllä etsiä boottaavan laitteen noista muistakin paikoista. Sen jälkeen ei ole mitään väliä missä järjesteyksessä laitteet ovat, kunhan jumpperit on kohdallaan.

    Noh.. romputtimen laittaminen samaan kaapeliin tuon systeemikiintolevyn kanssa ei ole suorituskyvyn kannalta järkevä ratkaisu: Jos romppuasema on vanhempaa mallia, niin tietyissä tapauksissa se romppuasema sitten "jarruttaa" tuota kiintolevyä.

    Lattakaapelina pitää olla "80-johtoinen" kaapeli, jos 40-johtoista käyttää niin nopeus tippuu tuonne ATA-33n (~33MB/sek) tasolle. Todennäköisesti jos emolevy on "ata-100 supported" niin emolevyn mukana tullut kaapeli on oikenlainen. ATA-66, ATA-100 ja ATA-133 -kiintolevyt käyttävät tuota 80-johtoista kaapelia.

    HUOMIO! siis 40-johtoinen ja 80-johtoinen lattakaapeli ovat lähes identtisiä ulkonäöltään: molemmat käyttävät 40-napaista liitintä, mutta kytkennöissä on eroja.
     
    Viimeksi muokattu: 25.04.2006
  6. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
  7. sp0ngebob

    sp0ngebob Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitoksia jo tässä vaiheessa kaikille vastanneille. :) Kyllä tässä oppia on jo tullutkin vallan runsaasti, mutta uusia haasteita on jälleen näköpiirissä.

    Nimittäin, avatessani koneeni huomasin, että 80Gt kiintolevyasema on kytkettynä 80-johtoisella ide-kaapelilla Ide-1 väylään, ja sen toinen kaapeli on vapaana. Cd-asema puolestaan on hitaamman 40-johtoisen kaapelin kytköksissä, ja ide-kaapeli on 40-nastaiseen asemaan sopiva. Mutta tämän nopeamman, 80-johtoisen ide-kaapelin toinen liitin on ainoastaan 39-nastalle sopiva. Yksi keskimmäisistä rei'istä on nimittäin ummessa. Ihmettelenkin että mistä mahtaa tällä kertaa olla kysymys.

    Ideaalitilanne olisi ymmärtääkseni uuden kovon kytkeminen vanhan kovon kanssa rinnan samalla, 80-johtoisella kaapelilla jättäen romppuaseman omaan yksinvaltiuteensa. Voisiko joku hieman selventää tätä hämmentävää asiakokonaisuutta..?
     
  8. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Siitä liittimestä tosiaan on yksi aukko ummessa, se on ihan normaalia. Paras vaihtoehto ehkä tosiaan on että laitat kiintolevyt samaan kaapeliin ja annat sen CD-aseman olla omassa väylässään.
     
  9. sp0ngebob

    sp0ngebob Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tarkoitatko että kiintolevyn voi liittää tuohon "39-nastan" kaapeliin, vai pitääkö kaapeleiden järjestystä kenties muuttaa?
     
  10. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Kun katsot kiintolevyn liitintä, niin huomaat että siitä puuttuu myös tuo yksi nasta.
     
  11. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Juu sen tarkotuksen o vaa estää väärinkytkentä, eli sen navan ollessa alareunassa "1-nasta"(johto merkitty erinvärisellä yleensä punaisella) on oikeassa reunassa...
     
  12. tyson

    tyson Regular member

    Liittynyt:
    09.02.2006
    Viestejä:
    806
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    "Cd-asemaa ja kovoa ei tietääkseni voi kytkeä samaan piuhaan(sekoittavat toisensa)."

    Eivät ainakaan itselläni sekoita,mutta hidastavat hieman toistensa siirtonopeutta.
     
  13. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Ei muuten varmana hidasta toisiaan.
     

Jaa tämä sivu