Eli kun olen käynnistämässä jotain peliä(The sims 2, Counter-strike, GTA: San Andreas), niin näyttö sammuu yhtäkkiä ja äänet menee samalla. ONGELMA ILMENI SEN JÄLKEEN KUN SAIN NÄYTÖNOHJAIMEN TAKUUSTA TAKAISIN(GF 6800LE 128mt). Ennen on kaikki pelit toiminu hyvin. Näytönohjain ja prossu pyörii kuitenkin vielä näytön sammumisen jälkeen... Koneen speksit ja lämmöt: prossu: AMD Athlon 3000+ 53-55°C emo: MSI K7N2 Delta 2-LSR 30°C näyttis: GF 6800LE 128mt 52°C Näytönohjaimen olosuhteet: 40°C kovo: Samsung 160 gt 35°C Ja muistit: 2x Kingstonin 512 mt:n kampaa eli 1 giga. Poweri 350 W Näyttönä Samsungin 19" SyncMaster 957. Osaatteko neuvoa?
Minkä vuoksi veit näyttiksen takuuseen? Tuo nimittäin kuulostaa Black Screen-ongelmalta joka on vaivannut GeForce 6800LE-sarjaa, etenkin Gainwardin ja MSI:n valmistamissa korteissa sitä on havaittu. Toinen mikä tulee mieleen, on se että näyttö ei pysty toistamaan jonkin pelin asettamaa hertzimäärää, mutta en usko että tämä olisi se ongelma nyt... Afterdawnin käyttäjä nimeltä SikaRippa on kehittänyt korjauskienon ja muutenkin syynännyt tuota ongelmaa, itellä on juuri noilla ohjeilla korjatty BS Gainward ja hyvin on toiminut: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=59391
Näyttis ylikuumeni ja ilmeisesti kärähti. Ei ollut siis samanlainen ongelma. Tuo linkki saattaa auttaa asiaa, ainoo vaa ettei toi englanti ole ihan vahvin laji, mutta vois katella jos ymmärtäis jotain.
Pitääkö alkaa ite kolvaamaan jotain näyttikseen vai onko jotain ohjelmia millä ongelman saisi korjattua? Jos on niin mitä ohjelmia... linkkiä?
Ei ole pakko, itse laitoin vain sen konkan niin että taitoin ne jalakset niin ettei se pääse putoamaan, en siis kolvia käyttänyt ollenkaan. Prkl ku en löydä nyt linkkiä siihen kuvalliseen ohjeeseen jonka mukaan itse tuon tein, Enchanged Capacitor Modification 1.1 -nimellä se kuitenkin muistaakseni oli, Gainwardin (punaisella piirilevyllä olevaa) korttia käytettiin esimkerkkinä.
"Kondensaattori on laite, joka varastoi energiaa sähkökenttään muodostamalla sähkövarauksien epätasapainon laitteen sisälle. Kondensaattori pyrkii vastustamaan jännitteen muuttumista navoissaan johtamalla lävitseen jännitteen muuttumisnopeutta vastaavan virran." @ Wikipedia http://www.kleiber.org/audio/44/44-capacitor.jpg Noita on siinä näytönohjaimen piirilevyllä muutama, noiden "pönttöjen" koko vaihtelee aika lailla, tuolla oli suositukset minkälaiset konkat käy: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=59391 niiden konkkien pinnassa lukee ne tiedot, itellä on 4700 uF 6.3v, sitä yhtä arvoa en muista :/ en tiedä itse yhtään mitään näistä sähköhommista, mutta ei tarvinnut muutakuin asettaa se konkka jalaksistaa kiinni niihin paikkoihin jotka siinä ohjeessa (jote en nyt löydä) sanottiin ja sen jälkeen se on pelittänyt kaatumatta kertaakaan ~2 kk. EDIT: ks. kohta 3.2 tuolta xteremestä.
Just just. Eli pitäskö käydä ostaa joku tollanen kondensaattori ja laittaa sitte niihin johonki oikeisii kohtii se... Onko tossa mtn vaaraa näyttikselle?
Moi ! Tässä on suomenkielinen ohje konkkamodin tekemiseksi: http://img288.imageshack.us/my.php?image=capmod3fi8iv.jpg Olennaista on käyttää kunnon konkkaa ja kiinnittää se kunnolla. Kaikenlaisissa rautamodaamisissa on omat riskinsä tässä suurimmat ovat kortin hajoaminen kolvausvirheen vuoksi (oikosulku) tai huolimattoman käsittely (staattinen sähkö). Kysele lisää jos teet modin, etkä meinaa löytää sopivaa konkkaa !!
Joo, kiitos vaan. Toi on jo selkeempi ohje. Tosin soitin takuusee ja kyselin sieltä, nii ne lupas hoitaa asian. Mutta kiitos nyt kuitenkin. Pääsiäisenä ei voinu soitella sinne, nii kyselin ensin täältä...