kapasiteetti ei riitä? MITÄ TEHDÄ???

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ugibugi 10.04.2006.

  1. ugibugi

    ugibugi Member

    Liittynyt:
    06.01.2006
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Olen hyvin vähän tietokoneista tietävä harrastelija peluri ja ongelmani on seuraavanlainen: Ostin muutaman uuden pelin ja laitoin ne koneelle, mutta pelit ei lähde pyörimään. Onko vika siis koneen suoritus tehossa tai jossain muistissa. pelit ovat Battlefield 2 ja medal of honor. Aikaisemmin olen pelannut BF 1942 ja se on toiminut hyvin.
    Katsoin Bf 2 easy infosta mistä tuli taulukko mikä ilmaisi, että vika olisi System memoryssä (minulla 448,4 tarvitaan 512) ja Display memoryssä (minulla 64 tarvitaan 128). Lisäksi Display device, Display driver ja Sound driver näyttivät kirjainta i puhekuplassa. Mitä ikinä tuokaan sitten tarkoittaa!!

    Mitenkä näitä voisi saada lisää ja mistä tiedän mitä ostaa. Olisinkin kovasti kiitollinen jos joku vaivautuisi neuvomaan tällaista "poro peukaloa" näissä ongelmissa.
    Suurin ongelma on se että ostin koneen vajaa vuosi sitten ja en tiennyt kuinka kivaa on pelata nykyaikaisia pelejä ja nyt on sitten peli kärpänen iskenyt oikein olan takaa! Pelit kehittyvät kovaa vauhtia ja olisi hienoa jos saisi koneen sen verran hyväksi kerralla että ei tarvitsisi heti ostaa uusia vehkeitä.

    Mutta nyt pitäisi ainakin saada nämä pelit pelittämään BF 2 ja Medal of honor.
     
  2.  
  3. qsz

    qsz Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    129
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kuulostaa omituiselta. Auttaisi huomattavasti jos kertoisit koko kokoonpanosi. Prossu, näyttis, muistit jne. Jos et tiedä niin katso vaikkapa Pc Wizard nimisellä ohjelmalla. Vaikuttaa kuitenkin siltä että olsit ainakin paremman näytönohjaimen tarpeessa.
     
  4. HmTT

    HmTT Regular member

    Liittynyt:
    29.09.2005
    Viestejä:
    484
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Muistimäärän perusteella voisi olettaa, että koneessa on integroitu näytönohjain, jolla on 64MB jaettua muistia koneen keskusmuistin kanssa. 448MB + 64MB = 512MB. Koska kone on suhteellisen uusi (vuoden vanha), voisi olettaa että integroitu näytönohjaimesi on Gf6200 (voi olla kyllä huonompikin). Tämän päivän mittapuulla kyseinen piiri ei ole hirveän hyvä pelikäytössä. Vanhempia pelejä sillä pelaa hyvin, mutta uudempien pelien (kuten nyt BF2) pelailuun se on auttamattomasti liian tehoton.

    Ensimmäisenä sinun nyt täytyy selvittää, sisältääkö koneesi emolevy PCIe (8x/16x) liitännän vai ei. Tätä voi selvitellä mm. koneen mukana tulleista manuaaleista, koneen sisäpuolelta tai jollain systeemin "monitorointisoftalla". Windowsiin en osaa antaa pätevää softaa, jolla voisi tietoja kaivella esiin (oletettavasti käytössäsi on windows).

    Seuraavana sinun täytyy päättää kuinka paljon olet laittamassa systeemin päivitykseen rahaa. Tärkeimmät päivityksenkohteet ovat näytönohjain & keskusmuisti. Mutta mikäli rahaa on käytössäsi "paljon", voi olla että tulee aiheelliseksi päivittää myös muita osia koneestasi (prossu / emo yms.).

    Esimerkiksi n. 200e:n sijoituksella koneeseesi saisi toisen 512Mb:n muistipalikan ja Gf6600GT näytönohjaimen (joudut selvittämään käykö agp vaiko pcie). Tällä päivityksellä koneesi muuttuisi "huonosta" pelikoneesta "keskenkertaiseksi" pelikoneeksi.
     
  5. ugibugi

    ugibugi Member

    Liittynyt:
    06.01.2006
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Loadisin tuo PC Wizardin ja...

    [bold]Prossu antoi seuraavat tiedot:[/bold]
    Type : AMD Sempron
    Internal Specification : AMD Sempron(tm) 2800+

    [bold]Video Card:[/bold]
    Manufacturer : Nvidia Corp (ASUSTeK Computer Inc)
    Model : GeForce4 MX Integrated GPU
    Bus Type : AGP
    Total Memory : 64 MB
    Texture Memory : 115 MB
    Processor : GeForce4 MX Integrated GPU
    Converter : Integrated RAMDAC
    Refresh Rate (min/max) : 60/75 Hz

    [bold]Physical memory antoi seuraavaa tietoa:[/bold]
    DIMM1 : Empty
    DIMM2 (RAS 2, RAS 3) : 512 (Single Bank)

    Information SPD EEPROM (DIMM2) :
    Manufacturer : Samsung
    Part Number : M3 68L6523CUS-CCC
    Serial Number : 060BBC20
    Type : DDR-SDRAM PC3200 (200 MHz) - [DDR-400]
    Size : 512 MB (1 rows, 4 banks)
    Module Buffered : No
    Module Registered : No
    Width : 64-bit
    Error Correction Capability : No
    Max. Burst Length : 8
    Refresh : Reduced (.5x)7.8 µs, Self Refresh
    Voltage : SSTL 2.5v
    Manufacture : Week 32 of 2005
    Supported Frequencies : 166 MHz, 200 MHz
    CAS Latency (tCL) : 2.5 clocks @166 MHz, 3 clocks @200 MHz
    RAS to CAS (tRCD) : 3 clocks @166 MHz, 3 clocks @200 MHz
    RAS Precharge (tRP) : 3 clocks @166 MHz, 3 clocks @200 MHz
    Cycle Time (tRAS) : 7 clocks @166 MHz, 8 clocks @200 MHz

    Memory Controller Information :
    Memory Controller : DIMM, SDRAM
    Number of connectors : 2
    Max. Module Size : 0 MB
    Supported Speed : 70ns, 60ns
    Supported Voltages : 2.9v
    Error Detection Method : No
    Error Correction Capability : Unspecified
    Current/Supported Interleave : 1-way/1-way

    Tässä jotain mitä sain kaivettua tuolla ohjelmalla. Olihan siellä paljon muutakin, mutta en tiedä mikä teitä auttaa toivottavasti pystytte neuvomaan lisää näillä tiedoilla.

    En nimittäin ymmärrä moisista jutuista tuon taivaallista, mutta siis tuo riitti jo aikapaljon että n. 200 erolla saisin siis toimivan koneen näihin peleihin ja se olisi jo paljon.
    Vielä jos joku viitsisi auttaa, että mikä pitää ostaa (lähinnä malli, merkki ja muuta). Onko kyseiset piirilevyt vaikea asentaa vai onko piirilevyjä systeemillä plug an play??
    Tosiaan Windows on käyttis tarkemmin XP home edition service pack 2

    Kiitos kovasti jo etukäteen ja jälkikäteen!!
     
  6. qsz

    qsz Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    129
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Se oli aivan kuten HmTT veikkasi, eli integroitu näyttis. Tuo ehdotettu Geforce 6600GT olisi tuohon prossuun mitoitettuna aika sopiva.
    http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/h...26394&Alaraja=&Ylaraja=&hae=+Hae+&jarjestys=0
    Tuossa eri valmistajien hintoja. Eroja valmistajien välillä on lähinnä vain jäähdytysratkaisuissa, kellotaajuksissa ja mukana tulevissa tarvikkeissa. Kortti pitää tulla AGP-väylään. Mukana tulevilla asennusohjeilla homman pitäisi hoitua suht helposti. Tosin olisi hyvä tietää ihan varmuuden vuoksi ennen ostopäätöstä mikä emolevy koneessasi on, että siinä varmasti myös on AGP-korttipaikka.

    Ja muistia kannattaa hommata se yksi 512 palikka lisää (400 MHz DDR). Eikä ole vaikea asentaa kunhan muistat että komponentit ei kestä kovin rajua käsittelyä. Ennen muistin ostamista kannattaa varmuuden vuoksi varmistaa että emolevy sitä tukee.

    Noilla päivityksillä saat pelit pyörimään, mutta et kovin isolla resoluutiolla ja herkuista joudut tinkimään.
     
  7. ugibugi

    ugibugi Member

    Liittynyt:
    06.01.2006
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    juu tuoltahan löyty hienosti!! KIITOS
    Vielä muutama kyssäri eli jos ostankin suoraa vähän suurempaa niin mitä jos ostan tollasen 1 Gt 400 MHz DDR2 EEC tai 1 Gt 400 MHz DDR2
    Mitä ero EEC tai ilman??
    Onko 1 Gt:stä apua nopeudessa tai muussa? verrattaen 512:sta
    Mitenkä saan tuon emolevyn tiedon Wizrdilla vai?? näkyykö suoraan sieltä että omko siin se AGP-väylä?

    Tuo näytönohjain olisi varmaan ihan hyvä minkä olit laittanut linkiksi.
     
  8. tw1st

    tw1st Member

    Liittynyt:
    26.02.2006
    Viestejä:
    78
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Nuo ovat DDR2-muisteja, jotka eivät koneeseesi sovi. Täytyy olla normaalia DDR-muistia.
     
  9. qsz

    qsz Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    129
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tarkoitit varmaan ECC-muisteja. Ne ovat virheenkorjaavia muisteja, käytetään lähinnä servereissä. Laitappa tänne vielä se emolevyn malli, näet sen siitä system summaryn mainboard-kohdasta.
     
  10. ugibugi

    ugibugi Member

    Liittynyt:
    06.01.2006
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    eli toi mainboard kohta antoi levyn tyypiksi: Asus A7N8X-VM400

    Hyvää pääsiäistä kaikille
     

Jaa tämä sivu